Biznis i politika
StoryEditor

Xiaomi i Huawei: Kineski tehnološki divovi postaju neovisni u proizvodnji čipova

28. Studeni 2024.
Kina, čipovi, huawei, Xiaomifoto Shutterstock

U dinamičnom svijetu tehnologije, kineski divovi Xiaomi i Huawei ulažu milijarde kako bi smanjili ovisnost o stranim dobavljačima čipova i osigurali stratešku autonomiju. Oba tehnološka giganta razvijaju vlastite poluvodičke tehnologije, čime nastoje ne samo osnažiti svoje poslovanje, već i zadovoljiti zahtjeve kineskih vlasti za smanjenjem oslanjanja na inozemnu tehnologiju.

Xiaomi, poznat po svojim pametnim telefonima i inovacijama u potrošačkoj elektronici, ulazi u elitni svijet proizvodnje čipova. Tvrtka planira uložiti 30 milijardi juana (oko 4 milijarde eura) u istraživanje i razvoj do 2025. godine, a glavni fokus bit će razvoj vlastitog mobilnog procesora. Ova strateška odluka dolazi u trenutku kada kineska vlada snažno potiče domaće tehnološke tvrtke na smanjenje ovisnosti o globalnim dobavljačima poput Qualcomma i MediaTeka.

Xiaomi planira započeti masovnu proizvodnju vlastito dizajniranog čipa 2025. godine. Taj korak nije samo pokušaj diversifikacije poslovnog portfelja, koji uključuje i razvoj električnih vozila, već predstavlja ključan iskorak u segmentu umjetne inteligencije i povezivih tehnologija. Unatoč izazovima, Lei Jun, predsjednik i izvršni direktor Xiaomija, uvjeren je da će se ova investicija isplatiti dugoročno, otvarajući vrata novim tehnološkim mogućnostima.

Izazovi Huaweija

Istovremeno, Huawei se suočava s izazovima koje nameću američke trgovinske restrikcije, no unatoč tome nastavlja s razvojem vlastitih naprednih čipova za umjetnu inteligenciju. Tvrtka je najavila da će u prvom tromjesečju 2025. godine započeti masovnu proizvodnju AI čipa Ascend 910C, koji proizvodi kineski Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC). Međutim, proizvodnja se suočava s ozbiljnim ograničenjima zbog nedostatka napredne litografske opreme nizozemskog ASML-a, što je značajno smanjilo iskoristivost čipova na svega 20 posto.

Huawei je unatoč tim izazovima već poslao uzorke čipa Ascend 910C pojedinim tehnološkim tvrtkama, no trenutačna iskoristivost daleko je ispod komercijalno održive razine, koja zahtijeva prinose veće od 70 posto. Slični problemi pogađaju i trenutni model Ascend 910B, zbog čega je tvrtka prisiljena prioritizirati strateške narudžbe, među kojima su narudžbe ByteDancea, vlasnika TikToka, koji je do srpnja 2024. primio manje od 30 posto traženih čipova.

Obje ove inicijative dolaze u kontekstu intenzivnog trgovinskog rata između Kine i Sjedinjenih Država, koji je kulminirao oštrim trgovinskim politikama bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. Američka vlada vrši pritisak na ključne igrače poput Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) da ograniče suradnju s kineskim tvrtkama, čime se dodatno komplicira napor Xiaomija i Huaweija da postanu neovisni u proizvodnji poluvodiča.

Xiaomi i Huawei svojim ulaganjem u razvoj vlastitih čipova ne samo da osiguravaju stratešku neovisnost, već postavljaju temelje za daljnji tehnološki razvoj Kine. Iako su suočeni s ozbiljnim izazovima, od tehnoloških ograničenja do geopolitičkih pritisaka, ovi kineski tehnološki divovi pokazuju odlučnost da ostanu konkurentni na globalnom tržištu a njihove inicijative vezane uz čipove bi mogle imati dalekosežne posljedice na cijelu industriju čipova.

22. prosinac 2024 18:48