Biznis i politika

Zbog promjene regulative EU cijena plina narasla 12 posto

Na dan 7. svibnja, zalihe plina u EU bile su popunjene gotovo 42 posto, dok je Hrvatska među najslabijima, s popunjenošću od tek 15,4 posto

Nakon jakog pada u travnju nadomak 36 eura po megavat satu, sredinom svibnja došlo je do obrata u kretanju cijene prirodnog plina uz rast od 12 posto. Glavni razlog leži u promjeni regulative o skladištenju plina u EU, s kojom su se mnoge članice teško nosile tijekom ove sezone. Europski parlament izglasao je smanjenje ciljane razine popunjenosti skladišta s 90 na 83 posto do 1. studenog, što se smatra realnijim ciljem s obzirom na iscrpljene zalihe nakon hladnije zime. Na dan 7. svibnja, zalihe plina u EU bile su popunjene gotovo 42 posto, dok je Hrvatska među najslabijima, s popunjenošću skladišta od tek 15,4 posto, navodi se u ovotjednom Fokusu tjedna Hrvatske udruge poslodavaca (HUP).

- Glavni razlog tomu je cijena plina koja je viša od cijene utiskivanja, pa su domaći poduzetnici radije povlačili plin iz skladišta kako bi smanjili troškove. EU i dalje cilja na potpuno ukidanje uvoza ruskog plina do 2027., a ključna zamjena trebao bi biti američki LNG. Očekujemo da će se cijena plina kretati između 40 i 60 eura po megavat satu, budući da će se potražnja povećavati paralelno s intenzivnijim punjenjem skladišta - pišu iz HUP-a. 

Cijena pšenice pala je u travnju za tri posto u mjesec dana ispod dvjesto eura po toni. Glavni razlog leži u poboljšanim izgledima za žetvu u SAD-u, zahvaljujući obilnim kišama u ključnim regijama koje su donijele prijeko potrebnu vlagu. Time su se značajno poboljšali uvjeti za rast usjeva i očekivanja prinosa, što je dodatno smirilo tržište koje je prethodno strahovalo od manjka ponude. Američko Ministarstvo poljoprivrede izvijestilo je da je početkom svibnja prodano oko 493 tisuće metričkih tona nove žetve pšenice, što je nadmašilo tržišna očekivanja. Istovremeno, zalihe pšenice u Kanadi pale su za 1,2 posto na godišnjoj razini, na 15,4 milijuna tona.

- Ipak, taj pad nije bio dovoljan da zaustavi pritisak na cijene izazvan boljim vremenskim prilikama u SAD-u. Očekujemo da će se cijena pšenice do kraja godine kretati između dvjesto i 210 eura po toni - zaključuju iz HUP-a.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju