"Ne biste trebali usvajati zakone koji kreditore lišavaju prava post factum" rekao je prošlog tjedna direktor Sberbanka German Gref odbacivši mogućnost pokretanja zakonskih postupaka protiv RH. "Ja ne bih želio takvu istragu. Bože spasi nas od takve stvari. Ali danas smo održali sastanke s glavnim vjerovnicima i svi su zbunjeni."
"Ako su oni (Vlada RH) preuzeli odgovornost upravljanja kompanijom, tada bi trebali preuzeti i odgovornost za njene dugove. Neka za te dugove izdaju državno jamstvo," dobacio je šef najveće ruske banke iz Moskve.
Iako premijer Andrej Plenković nije htio posebno komentirati kritike izvršnog direktora on je u intervjuu za Večernji list rekao kako se ne boji mogućih tužbi vjerovnika koji bi potraživanja od Agrokora naplatili od države.
"Našli smo put koji smo odabrali temeljem komparativne prakse drugih zemalja. Mogli smo ne učiniti ništa ili smo pak mogli nacionalizirati kompaniju i preuzeti dugove na teret državnog proračuna. Što se tiče pravnoga pitanja tko je dužnik, tu nema dilema, dužnik nije država, već Agrokor. Zato smo se odlučili na ovakvo zakonsko rješenje. Zato smo tražili konsenzus svih stranaka oko Agrokora, međutim oni koji kritiziraju nisu dali svoja rješenja," kaže Plenković.
Sberbank je nakon razgovora s predstavnicima Vlade i Agrokora "kategorički odbacio" plan daljnjeg financiranja koncerna.
Jednaki uvjeti sudjelovanja u novome kreditu za najveći hrvatski maloprodajni lanac predlažu se i bankama i špekulativnim fondovima, izjavio je za Bloomberg prvi zamjenik predsjednika Uprave Sberbanka Maksim Poletaev.
"Kada smo mi molili takav status za naše tražbine od 100 milijuna eura, odbili su nas pozivajući se da to nije u skladu s lex Agrokorom, a sada te uvjete predlažu svima, uključujući fondove koji su kupili dug na tržištu za 30 do 35 posto njegove vrijednosti. Ne razumijemo tu logiku", rekao je Poletaev.