Premijer Andrej Plenković je 1. ožujka predstavio devet mjera aktivne politike zapošljavanja za koje je odvojeno 1.5 milijardi kuna.
- Mjere će pridonijeti gospodarskoj stabilnosti i rastu jer će se povećati broj raspoloživih i novootvorenih radnih mjesta – rekao je premijer prilikom predstavljanja i izrazio uvjerenje da će aktivno zapošljavanje pridonijeti ovogodišnjem rastu BDP-a od 3 posto.
- Mjere za cilj imaju posebno aktivaciju osjetljivih skupina: mladih, dugotrajno nezaposlenih i osoba s invaliditetom. Ukupno je predviđeno 1,5 milijardi kuna, 400 milijuna kuna više nego prethodnih godina, 650 milijuna kuna povlači se iz europskog socijalnog fonda. Na Zavodu za zapošljavanje je 22 tisuće slobodnih radnih mjesta, a kada bi se ona popunila, broj nezaposlenih pao bi na 10 posto‘, kazao je Plenković.
Od devet mjera, najspornije je "Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa (SOR)" koje naizgled ne uživa baš nikakvu podršku i o kojem su negativna gledišta iznijeli aktualni i bivši resorni ministri.
>>>Sindikati: Koji bi poslodavac uzeo pripravnika, kad mu država besplatno daje SOR-ovca
Mirando Mrsić (SDP), bivši ministar rada Mirando Mrsić, za čijeg je mandata i započelo preslikavanje njemačkih i austrijskih rješenja za nezaposlenost, danas na čelu saborskog Odbora za rad kritizira SOR uz ocjenu da on ruši cijenu rada.
- Blagajnice će zamijeniti mladi za 2.620 kuna - rekao je bivši ministar u ime Kluba SDP-a u raspravi o prijedlogu izmjena Zakona o poticanju zapošljavanja. Mrsić se složio i s Inicijativom ‘Vrijedim više’ koja prosvjeduje za ukidanje SOR-a i vraćanje pripravništva uz argument da dobna granica do 30 godina diskriminira.
>>>SDP: Zakon o poticanju zapošljavanja ‘diskriminira na temelju dobi’
Sudjelujući na prosvjedu održanom početkom mjeseca, Lucija Barjašić Špiler iz Matice hrvatskih sindikata upozorila je kako trenutno u Hrvatskoj ima svega 730.000 mladih do 30 godina starosti, a još 2007. bilo je 135.000 mladih više. Pritom više od 80 posto mladih živi s roditeljima, ne zbog svog izbora, nego jer si ne mogu priuštiti ništa drugo. Trenutno je 145.000 mladih nezaposleno, a od 2010. gotovo je 80.000 ljudi prošlo kroz mjeru SOR-a, dodala je.
- Vlada i poslodavci često govore kako mladi nemaju vještine za tržište rada, pa je zato potreban SOR, no mladi očito imaju vještine za Irsku, Austriju i Njemačku u koje se iseljavaju. Problem nije u mladima, nego u lošim politikama i političarima i mjerama koje ne generiraju rast, nego iseljavanje i stvaraju poremećaje na tržištu rada, rekla je Barjašić Špiler.
SOR je kritizirao i aktualni ministar rada Marko Pavić koji je još kao državni tajnik konstatirao da mjera predstavlja "protočni bojler" iznoseći podatak da se od 17.000 korisnika SOR-a u javnom sektoru, zaposlilo samo 4.000 od čega kod poslodavca kod kojeg je korisnik bio na SOR-u samo 2.000.
>>>Kod ministra Krstičevića čak 60 SOR-ovaca
Konačno, protiv SOR-a je otvoreno govorio i kratkovječni ministar rada Tomislav Ćorić, rekavši da je on "krizna mjera" i da treba vratiti pripravništvo.
Ne ističući posebno činjenicu da su mjere poput SOR-a tijekom krize protutnjale dobrim dijelom EU i poslužile kao mehanizam za korekciju "neokonturenih" plaća, mi Vas pitamo treba li ukinuti SOR?