Financije
StoryEditor

Američke dionice bilježe najlošiji kvartal, europske burze lete u nebo

01. Travanj 2025.
S&P 500 indeks pao je 4,6 posto u prva tri mjeseca ove godine, što je najgora izvedba tog dioničkog mjerila od trećeg tromjesečja 2022.

Dok američko dioničko tržište trenutno proživljava najteže trenutke u zadnje tri godine, europsko, a time i hrvatsko, pokazuje se kao puno bolji izbor. Američke dionice ostvarile su najlošiji tromjesečni rezultat u gotovo tri godine zbog bojazni investitora da će Trumpove carine donijeti stagflaciju u najveće svjetsko gospodarstvo. S&P 500 indeks pao je 4,6 posto u prva tri mjeseca ove godine, što je najgora izvedba tog dioničkog mjerila od trećeg tromjesečja 2022. godine, prema podacima FactSeta.

Oštar pad početkom ove godine motiviran je strahovanjima da će američke carine na trgovinske partnere usporiti gospodarski rast u SAD-u, a istovremeno povećati cijene. Raspoloženje među potrošačima i poduzećima također se značajno ohladilo, pokazalo je nekoliko nedavnih istraživanja. Investitori se pripremaju za Trumpov događaj ‘Dan oslobođenja‘ u srijedu, kada se očekuje da će carine od 25 posto na uvoz automobila stupiti na snagu, povrh postojećih nameta na uvoz robe poput čelika i aluminija.

Što će biti, nitko ne zna

‘Ne mislim da je itko od nas očekivao takvu kontinuiranu buku u naslovima, nedostatak jasnoće o tome kako će administracija postići svoje ciljeve‘, rekao je za Financial Times Jesse Mark, globalni voditelj tržišta dioničkog kapitala u američkoj banci Jefferies. Sharon Bell, viša analitičarka za dionice u banci Goldman Sachs, rekla je kako ne vidi nužno dno još uvijek (u cijenama dionica)‘. Goldman je tijekom vikenda podigao svoju prognozu za stopu inflacije do kraja godine i upozorio da sada vidi 35 posto šanse za američku recesiju u sljedećoj godini, u usporedbi s prethodnih 20 posto.

Prijetnja carinama povećava premiju rizika koju investitoru uračunavaju prilikom ulaganja u dionice‘. No, analitičari s Wall Streeta upozoravaju i kako američko tržište dionica ima druge probleme, uključujući usporavanje tempa rasta i rezove u javnom sektoru. Dionice velikih tehnoloških tvrtki, koje su dominirale dioničkim tržištima posljednjih godina, oštro su pale u prvom tromjesečju, pri čemu je indeks Nasdaq pao 10,4 posto. Dionice tehnološkog sektora pod pritiskom su rastuće zabrinutosti oko gospodarstva i procjenama da su golema ulaganja u infrastrukturu umjetne inteligencije možda bila pretjerana.

Dionice Nvidije, čiji su čipovi temelj tehnologije umjetne inteligencije, pale su gotovo petinu u prvom tromjesečju. Proizvođač električnih automobila Tesla strmoglavio se na burzi 36 posto. Industrijski divovi Apple i Microsoft izgubili su oko 10 posto. Dionice tvrtki koje proizvode robu široke potrošnje druge gospodarski osjetljive dionice također su oštro izgubile na vrijednosti. Nike je pao 16 posto nakon što je kompanija izjavila da trgovinski rat i oprez potrošača kompliciraju njezine napore za povećanje prodaje.

Njemački skok

S druge strane, europske dionice nadmašile su američke, što je priličan preokret u odnosu na 2023. i 2024. godinu kad je Wall Street ostavio europske burze daleko iza sebe. Britanski FTSE 100 i europski STOXX 600 indeks porasli su oko pet posto. Njemački DAX, potaknut ukidanjem ustavne odredbe o ograničenju zaduživanja, u prvom je tromjesečju skočio više od 12 posto dok je francuski CAC ojačao šest posto. Porast, iako bitno niži, zabilježio je i indeks Zagrebačke burze CROBEX koji u prva tri mjeseca bilježi rast od 3,4 posto.

Već spomenuta neizvjesnost u vezi američkog ekonomskog rasta, a time i dobrog dijela svijeta, prelila se i na tržište ‘sigurnih utočišta‘. Tako se cijena zlata popelo na rekordnih 3128 dolara po unci. Prinos na 10-godišnje američke trezorske zapise, koji se kreće obrnuto od cijena, pao je na 4,21 posto, s 4,57 posto na kraju 2024. godine.

U svakom slučaju, burzovna 2025. svakako neće biti dosadna.

01. travanj 2025 14:47