Financije
StoryEditor

Banke bruse zadnje detalje novog načina izračuna naknada

04. Prosinac 2024.

Klijenti domaćih banaka izborili su se da im se ne naplaćuje naknada za vođenje tekućeg računa na koji primaju plaću, ali bi zauzvrat iduće godine mogli bankama, ukupno gledano, plaćati više za ostale naknade. Naime, s krajem godine istječe rok za izradu nove metodologije obračuna svih naknada koju banke moraju izraditi i poslati Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) na odobrenje. Riječ je o zadatku koji im je HNB naložio u lipnju. Izradu metodologije banke koordiniraju putem Hrvatske udruge banaka (HUB), odakle tvrde kako su banke u završnoj fazi procesa te će u zadanom roku uskladiti interne metodologije sa smjernicama HNB-a za utvrđivanje struktura svih vrsta naknada.

– Metodologija se temelji na detaljnom praćenju operativnih troškova povezanih s pružanjem određenih usluga, uključujući troškove infrastrukture, radne snage, tehnologije i drugih relevantnih čimbenika. Cilj je omogućiti regulatoru još kvalitetniji uvid u konkretne troškove koji utječu na formiranje pojedinih naknada – ističu iz HUB-a.

U bankarskim krugovima može se čuti kako nemaju ništa protiv odluke o ukidanju naknade na vođenje tekućeg računa, ali da ostale naknade treba prepustiti tržišnoj utakmici. Kako bi ta tržišna utakmica trebala izgledati, zorno je pokazao primjer Zagrebačke banke koja je prošloga mjeseca obavijestila klijente o novim, bitno višim cijenama većeg dijela naknada od 8. siječnja 2025. godine.

Optimizam HNB-a 

Na pitanje imaju li procjenu koliko će banke prema toj novoj metodologiji povisiti naknade za potrošače, iz HUB-a kažu da nisu u mogućnosti predviđati utjecaj usklađivanja s HNB-ovim smjernicama na visinu cijena pojedinih bankovnih usluga. U središnjoj banci smatraju da poskupljenja - neće biti.

– Svrha konkretnog zahtjeva HNB-a jest da doprinese višoj razini izvjesnosti u pogledu naknada i stvaranje preduvjeta za kvalitetniji nadzor ovog područja, a u konačnici i boljem položaju korisnika usluga u pogledu informiranosti o cijenama usluga. Pri tome smatramo da takav zahtjev HNB-a nema utjecaja na povećanje postojećih naknada – tvrde u HNB-u.

Kako dodaju, po zaprimanju traženih metodologija od svih svojih subjekata nadzora, detaljno će ih analizirati u okviru svojih nadzornih aktivnosti te ovisno o rezultatima, razmotriti potrebu poduzimanja daljnjih aktivnosti u skladu sa svojim nadzornim ovlastima.

– Osim spomenute metodologije, HNB očekuje da se dostave i revidirane tarife naknada prethodno usklađene s konkretnom metodologijom koje će također biti obuhvaćene nadzornim aktivnostima HNB-a – ističu iz regulatora bankovnog tržišta.

Posljednji podaci o profitabilnosti bankovnog sektora pokazuju da su banke u prvih devet mjeseci na naknadama i provizijama zaradile 659,4 milijuna eura, 8,5 posto više nego u istom lanjskom razdoblju. Najizdašniji prihod dolazi od naknada za platni promet, 220,7 milijuna eura (12,6 posto više nego u prvih devet mjeseci prošle godine). Već spomenute naknade za vođenje tekućeg i žiro-računa donijele su malo manje od 76 milijuna eura, 13,8 posto više nego do kraja rujna 2023. godine.

04. prosinac 2024 10:32