U dobrom dijelu domaće javnosti praktički je nezapažena prošla vijest da je moćni BlackRock početkom prosinca kupio tvrtku za privatno kreditiranje HPS za 12 milijardi dolara. HPS je treća velika akvizicija na koju se odlučio u 2024. godini. S obzirom na to koliki negativan publicitet ima u dijelu domaćih medija, zanimljivo je da se nitko nije osobito uzbudio što će BlackRock neizravno ubuduće odlučivati o Fortenovinoj sudbini. Kao što je poznato, Fortenova je nedavno ponovno morala pristati na nepovoljne HPS-ove uvjete refinanciranja svoga duga od 1,2 milijarde eura jer hrvatska kompanija i dalje ne može dobiti povoljnije bankovne kredite.
‘Tajni vladari svijeta iz sjene‘, ‘zla financijska korporacija koja želi porobiti svijet‘… samo je dio tvrdnji koje se u javnosti sklonoj teorijama urote može čuti o BlackRocku. Lijepljenje takvih etiketa nije neuobičajeno – svatko tko je velik i dominantan u određenoj branši često se prikazuje u negativnom svjetlu. A BlackRock definicija je dominacije, barem kad je riječ o globalnom financijskom sektoru.
– Nema banke, državnoga investicijskog fonda ili osiguravajuće kuće koja je velika kao BlackRock. On je danas jedna od najutjecajnijih, a možda i najutjecajnija financijska institucija na svijetu – rekao je za Bloomberg još 2010. jedan od suosnivača, Ralph Schlosstein, koji je tvrtku napustio 2007. godine.
Potpuno drukčiji od drugih
Ta američka investicijska kuća s uredima u trideset država, prihodom od 17,5 milijardi dolara i burzovnom vrijednošću sredinom prosinca od 157 milijardi dolara putem svojih fondova upravlja imovinom od nezamislivih 11,5 bilijuna dolara. Drugim riječima, u BlackRocku je gotovo desetina ukupne svjetske financijske imovine. O kolikom je novcu riječ, dovoljno je ilustrirati činjenicom da upravlja imovinom podjednakom ukupnoj vrijednosti četiriju najvećih gospodarstava EU-a: Njemačke, Francuske, Italije i Španjolske.
Ugledni The Economist stoga je BlackRock proglasio ‘najvećom svjetskom bankom u sjeni‘. Tako golemu prikupljenu imovinu, a u skladu s time i utjecaj među kompanijama, velikim dijelom može zahvaliti svom najvažnijem poslovanju, investicijskim fondovima, koji su u posljednja dva desetljeća postali pravi hit među investitorima, i velikima i malima. Naime, BlackRock uz Vanguard i State Street tvori Veliku trojku izdavatelja burzovno utrživih fondova (ETF). Budući da najpopularniji ETF-ovi prate kretanje najvažnijih burzovnih indeksa, njihov izdavatelj kupuje dionice svih kompanija u indeksu.
Stoga BlackRockovi fondovi – u krajnjoj liniji njegovi klijenti, među kojima su mirovinski, državni i hedge-fondovi – posjeduju dionice u 5230 kompanija, prema podatku od sredine prošle godine. Budući da je dioničar u svim velikim svjetskim kompanijama, to BlackRock čini iznimno utjecajnim na globalnoj korporacijskoj karti.
– Čim se BlackRock pojavi među dioničarima, kompanija iskoči iz gomile i postane prestižna – tvrdi francuski ekonomski novinar Grégoire Favet.
Nekoliko naslova objavljenih samo u nekoliko posljednjih mjeseci svjedoči o vrlo širokoj lepezi interesa toga financijskog diva, ali i njegovim kontaktima s vrhom svjetske politike: ‘BlackRock i Microsoft planiraju fond od 30 milijardi dolara za ulaganje u infrastrukturu za umjetnu inteligenciju‘, ‘BlackRock kupio britansku podatkovnu tvrtku Preqin za 2,5 milijarda funta‘, ‘Britanski premijer Starmer susreo se s BlackRockovim šefom Larryjem Finkom‘… Posljednji naslov posebno je indikativan jer su veze s politikom u posljednjih 15-ak godina bile u pozadini najvećih kontroverzija povezanih s BlackRockom. Primjerice, nakon isteka mandata u BlackRocku je karijeru nastavio dio administracije Baracka Obame, poput savjetnika za nacionalnu sigurnost Thomasa Donilona. Međutim, i sami počeci upućivali su da će kompanija narasti u moćnog igrača. Od svog osnutka BlackRock bio je potpuno drukčiji od drugih.
Koja je bila BlackRockova uloga u spašavanju američkog financijskog sustava, a koja u grčkoj krizi te zašto se ovu kompaniju smatra ‘četvrtom granom vlasti‘ doznajte u tiskanom i digitalnom izdanju Lidera.