Financije
StoryEditor

HNB revidirao prognoze gospodarskog rasta i inflacije za 2025. godinu

14. Ožujak 2025.
Hrvatska narodna bankafoto Ratko Mavar
Hrvatska narodna banka objavila je nove makroekonomske projekcije te je revidirala prognozu rasta inflacije

Hrvatska narodna banka (HNB) je u najnovijim makroekonomskim projekcijama objavljenima u četvrtak blago naviše revidirala prognozu rasta inflacije u ovoj godini, a naniže procjenu rasta realnog BDP-a, u oba slučaja za 0,2 postotna boda.

U odnosu na projekcije iz prosinca prošle godine, inflacija bi tako u prosjeku mogla iznositi 3,7 posto, a gospodarski rast 3,2 posto, vidljivo je iz sažetka proljetne makroekonomske projekcije HNB-a.

Kako ističe HNB, nakon što se prošle godine rast realnog BDP-a Hrvatske ubrzao na 3,8 posto, u 2025. i 2026. mogao bi u prosjeku usporiti na približno tri posto. Pritom bi domaća potražnja mogla nastaviti snažno podupirati rast realnog BDP-a, ali uz manji doprinos nego 2024. godine. 

Središnja banka procjenjuje i da bi početak ove godine mogla obilježiti stagnantna kretanja gospodarske aktivnosti, poglavito zbog slabljenja osobne potrošnje, što je, pak, povezano s bojkotom maloprodajnih trgovačkih lanaca tijekom siječnja i veljače. 

- Takva bi kretanja, međutim, trebala biti privremenoga karaktera te se u nastavku projekcijskog horizonta očekuje da bi osobna potrošnja mogla ponovno ojačati, ali bi tekući rast ipak mogao biti slabiji nego u 2024. zbog očekivanog usporavanja rasta realnoga raspoloživog dohotka kućanstava - stoji u HNB-ovoj analizi.

Geopolitičke napetosti negativan, a povećanje vojnih rashoda pozitivan rizik po kretanje BDP-a

Kada je riječ o rastu investicija, on bi također mogao usporiti nakon što je tri godine u prosjeku bio dvoznamenkast, ali bi i dalje mogao ostati solidan, ako se uzmu u obzir jačanje doprinosa fondova EU-a i tržišna očekivanja o poboljšanju uvjeta financiranja. 

Osim toga, navode iz HNB-a, projicirano jačanje vanjske potražnje, iako slabije nego što se prije očekivalo, pridonijet će daljnjem oporavku izvoza robe i usluga. Pritom bi rast izvoza usluga mogao biti razmjerno blag s obzirom na visoku razinu izvoza turističkih usluga i pogoršanje cjenovne konkurentnosti. U skladu s usporavanjem rasta domaće potražnje i rast ukupnog uvoza mogao bi se usporiti, ali bi doprinos neto inozemne potražnje mogao ostati negativan.

Rizici vezani uz rast realnog BDP-a čine se blago negativnima, a to je poglavito povezano s izraženim geopolitičkim napetostima. S druge strane, povećanje vojnih rashoda na razini EU-a u svrhu ojačavanja sigurnosti moglo bi pozitivno utjecati na gospodarski rast, napisali su iz HNB-a.

I nadalje se očekuje postupno usporavanje inflacije

Razlozi podizanja prognoze rasta ukupne inflacije u 2025. za 0,2 postotna boda, na 3,7 posto, i za 0,1 postotni bod u idućoj godini, na 2,6 posto, leže u višem očekivanom rastu cijena energije i temeljne inflacije, dok bi, procjenjuju iz HNB-a, inflacija cijena hrane mogla biti nešto niža u odnosu na ono što se očekivalo u prosincu. 

Iako je projekcija inflacije revidirana blago naviše u odnosu na prosinačku projekciju, iz središnje banke, kako je i vidljivo, i nadalje očekuju postupno usporavanje inflacije kroz projekcijski horizont. 

Smanjenju prosječne godišnje inflacije moglo bi najviše pridonijeti usporavanje temeljne inflacije, koja bi se pod utjecajem restriktivne monetarne politike i slabljenja potražnje mogla smanjiti na 3,2 posto u 2025., s 4,8 posto u 2024. godini. Usto, usporavanje ukupne inflacije moglo bi u manjoj mjeri odražavati smanjenje prosječne godišnje inflacije cijena hrane. Nasuprot tome, napominju iz središnje banke, prosječna godišnja stopa inflacije cijena energije mogla bi u 2025. znatno ubrzati, uglavnom kao rezultat administrativnog povećanja cijena plina, električne i toplinske energije potkraj prošle i početkom ove godine. 

Rizici vezani uz inflaciju ocjenjuju se uravnoteženima, ali i dalje naglašenima, pa tako rizici koji bi mogli uzrokovati višu inflaciju uključuju geopolitičke napetosti i povećana izdvajanja za obranu, dok bi inflacija mogla biti niža od očekivane ako dođe do slabijega gospodarskog rasta i time slabije potražnje, jačeg učinka restriktivne monetarne politike te zadržavanja cijena energenata na trenutačnim razinama, nižima od onih iz pretpostavka projekcije, ili do dodatnog pada tih cijena, kažu iz HNB-a.

Daljnji rast zaposlenosti i plaća

Iz središnje banke ističu i da je tržište rada u Hrvatskoj i nadalje robusno, stoga se u 2025. godini očekuje nastavak rasta zaposlenosti, no slabijeg intenziteta, uz pad stope nezaposlenosti ispod pet posto i usporavanje rasta plaća. 

Zaposlenost bi tako u 2025. mogla porasti za 2,5 posto, anketna stopa nezaposlenosti mogla bi iznositi 4,7 posto, dok bi prosječna nominalna bruto plaća mogla porasti za 8,5 posto, a realna za 5,5 posto, prognoze su HNB-a.

Daljnje pogoršanje salda tekućeg i kapitalnog računa

Nakon što se pozitivan saldo tekućeg i kapitalnog računa platne bilance već primjetno smanjio u 2024. godini, u projekcijskom se razdoblju očekuje daljnje pogoršavanje, upozoravaju iz HNB-a te navode da tome najviše pridonose nepovoljna kretanja u razmjeni usluga, s obzirom na slab rast prihoda od turizma i zamjetno ubrzanje rasta rashoda, odnosno turističke potrošnje rezidenata u inozemstvu.

- Nastavak pogoršavanja salda uglavnom bi mogao proizlaziti iz razmjene robe i usluga zbog očekivanoga bržeg rasta domaće potražnje u odnosu na inozemnu. Pritom bi pogoršanje moglo biti najvidljivije u razmjeni turističkih usluga. Također, očekuje se daljnji rast rashoda na računu dohodaka, ponajprije zbog rasta zarada stranih radnika zaposlenih u Hrvatskoj - napisali su HNB-ovi analitičari.

Pogoršanje globalnih gospodarskih očekivanja

Iz HNB-a su upozorili i da su se globalna gospodarska očekivanja pogoršala zbog rastućeg protekcionizma i geopolitičke nestabilnosti, pri čemu bi se uvođenje carinskih mjera američke administracije moglo negativno odraziti na gospodarsku aktivnost diljem svijeta, a ponajviše u Kini, Meksiku i Kanadi zbog njihovih snažnih trgovinskih veza sa SAD-om. 

- Mogući dodatni globalni cjenovni pritisci ovisit će i o protumjerama kojima će trgovinski partneri SAD-a odgovarati na uvedene carine - kažu iz HNB-a.

Tako je i očekivani gospodarski rast europodručja u tekućoj godini smanjen za 0,2 postotna boda, a negativni rizik upravo predstavlja američko uvođenje carina na uvoz europskih proizvoda. 

Inače, danas je Europska komisija najavila da će od travnja uvesti carine na američku robu u vrijednosti od 26 milijardi eura, uzvrativši na američke carine na uvoz čelika i aluminija iz EU-a koje su stupile na snagu jučer.

Plan Komisije između ostalog obuhvaća aktiviranje suspendiranih carina na proizvode poput bourbon viskija, ali i nove namete na proizvode poput drugih vrsta alkoholnih pića, te šminke i eteričnih ulja.

27. ožujak 2025 03:00