Financije

Na krilima 'Končareve skupine' hrvatske dionice opet u svjetskom vrhu

CROBEX je u prvom polugodištu skočio 13 posto, a od 19 dionica čak je deset zabilježilo rast veći od tržišta, u pravilu iznad 20 posto

Kroz prvu polovicu godinu domaći dionički indeks CROBEX prošao je s rastom od gotovo 13 posto, pa ako i u drugom polugodištu nastavi takvim tempom, ponovit će lanjski uspjeh. Podsjetimo, prošle godine CROBEX je skočio 26 posto čime je zabilježio drugi uzastopni godišnji rast iznad 25 posto. Još izraženiji rast domaće su dionice ostvarile ako se uračunaju do sada isplaćene dividende; CROBEXtr indeks ojačao je 15 posto. Unutar indeksa koji čini 19 dionica, čak deset izdanja zabilježilo je rast veći od indeksa koji je kraj lipnja dočekao na vrijednosti od 3593 boda.

Konkretnije, rast cijene ostvarilo je 13 dionica, a po skoku vrijednosti uvjerljivo prednjači 'Končareva skupina' kompanija. Naime, najveći rast u prvom polugodištu od odličnih 64 posto ostvarila je dionica Dalekovoda čija se cijena sa 3,70 eura krajem prošle godine popela na 6,06 eura. Tek mrvicu slabiji rezultat od 61 posto rasta ostvarila je redovna dionica Končar – Distributivni i specijalni transformatori, kompanije koja je već gotovo tri godine u fokusu investitora i jedna je od dioničkih zvijezda domaće burze. Kraj polugodišta ta je dionica dočekala na cijeni od 3100 eura. Koliko je to izdanje samo u dvije i pol godine bila dobro ulaganje pokazuje i podatak da se početkom 2023. tom dionicom trgovalo po 328 eura. Drugim riječima, cijena je u dvije i pol godine skočila nevjerojatnih 9,5 puta.

Skok najsvježijeg izdanja

Ostale dionice ostvarile su skromniji porast cijene, ali nipošto nezanemariv. Primjerice, treća na ljestvici polugodišnjih dobitnika povlaštena je dionica Adrisa čija je cijena narasla za 33,5 posto, na malo manje od 80 eura. Valja spomenuti i rezultat najsvježije dionice u CROBEX-u, a to je građevinska kompanija Ing-Grad čija je dionica na burzu uvrštena 10. ožujka nakon vrlo uspješne javne ponude dionica (IPO). U javnoj ponudi postignuta je cijena od 46 eura, a kraj prve polovice godine dionica je dočekala na 60 eura što je 30,4 posto više. Jednoznamenkasti porast cijene ostvarile su samo dvije dionice – Ericsson Nikola Tesla i Hrvatski Telekom. Vodeći domaći proizvođač telekomunikacijske opreme na burzi vrijedi 6,8 posto više nego krajem prošle godine, dok je dionica najvećeg telekoma poskupila 4,7 posto.

U skupini polugodišnjih gubitnika nalazi se šest dionica, a najveći pad cijene od gotovo 12 posto ostvarile su dionice Hrvatske poštanske banke i Remontnog brodogradilišta Viktor Lenac. Sa osam posto minusa polugodište je zaključila dionica Zagrebačke banke, a nešto više od šest posto gubitka vrijednosti ostvario je još jedan bankovni predstavnik u CROBEX-u, dionica Istarske kreditne banke. Ovakav slabiji rezultat dionica banaka može se pripisati padu kamatnih stopa na prekonoćne depozite, u zadnjih godinu i pol velikog generatora profitabilnosti banaka. Zadnja dva gubitnika predstavnici su prehrambene industrije, Atlantic i Podravka. Atlanticova dionica oslabila je 4,5 posto, a Podravkina simboličnih 0,7 posto.

U svakom slučaju, investitori u hrvatske dionice mogu biti i više nego zadovoljni prvim dijelom 2025., posebno u kontekstu svih zbivanja u ovogodišnjem dijelu godine koja su uzdrmala najveće svjetske burze. Razloga za kolebljivost cijena dionica nije nedostajalo – od objave carinskog rata Amerike gotovo polovici svijeta, uključujući i najbliže saveznike, do ratnog požara na uvijek osjetljivom Bliskom istoku tijekom 12-dnevnog sukoba Izraela i Irana.

Na globalnom planu najviše su u prvom polugodištu stradale američke burze, ali su do sada već nadoknadile sve gubitke. S&P 500 indeks samo je u drugom tromjesečju ojačao 10 posto, značajno nadmašivši rast europskog STOXX 600 indeksa od samo dva posto. Ipak, u dosadašnjem dijelu godine europski je indeks blago ispred američkog pandana, s rastom od sedam posto, nasuprot pet posto plusa S&P-a 500 u dosadašnjem dijelu 2025. godine.

Povratak Wall Streeta

Prema tvrdnjama inozemnih analitičara, europskim je dionicama u proljeće na ruku išao odljev kapitala iz SAD-a, ponajviše na krilima najavljenih velikih infrastrukturnih i obrambenih ulaganja u na Starom kontinentu. Međutim, sada se opet događa rotacija kapitala u američke tehnološke dionice koje su posljednjih godina i bile glavni generator rasta američkih burzovnih indeksa na rekordne razine. Primjerice, cijena dionice Nvidije – kompanije koja diktira trendove u razvoju umjetne inteligencije – prošlog je tjedna dosegnula rekordnu cijenu. Još jedan tehnološki ljubimac malih ulagača, Palantir, u drugom je tromjesečju poskupio više od 50 posto.

Dionice s Wall Streeta očito se vraćaju u velikom stilu, a ovogodišnjih problema izgleda da se još malo tko prisjeća.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju