Obitelj Plodinec u dokapitalizaciji Čakovečkih mlinova postat će većinski vlasnik tog međimurskog proizvođača brašna, a i okrupnit će maloprodajno poslovanje. No, to će postići kroz relativno rijedak način dokapitalizacije u dionicama i poslovnim udjelima. Na Zagrebačkoj burzi objavljen je poziv na skupštinu dioničara 15. siječnja iduće godine u kojem stoji na koji će se način provesti povećanje temeljnog kapitala Čakovečkih mlinova sa 13,6 na 21,2 milijuna eura. Kao prvo, tvrtka Mlin i pekare u vlasništvu obitelji Plodinec – koja drži 31 posto udjela u Čakovečkim mlinovima – unijet će 100 posto vlasništva u sisačkoj tvrtki NewMip. Radi se o tvrtki koja operativno vodi trgovački lanac Mlin i pekare koji broji više od 250 trgovina u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj.
Kako piše u pozivu na skupštinu, unijet će se dva udjela, jedan vrijedan 2500 eura, a drugi vrijedan 11,1 milijun eura. Time će Čakovečki mlinovi postati novi vlasnik NewMipa, a ova dva udjela u dokapitalizaciji će vrijediti 3,8 milijuna novih dionica Čakovečkih mlinova. Nadalje, Mlin i pekare prenijet će na Čakovečke mlinove i više od 117 tisuća dionica tvrtke Zagrebačke pekarne Klara. Podsjetimo, Mlin i pekare u toj pekarskoj tvrtki drže više od 41 posto dionica, a dodatnih 20 posto drži tvrtka Plodinec.
I te dionice, a riječ je o 57 tisuća dionica, bit će prenijete na Čakovečke mlinove koji će time postati novi većinski vlasnik Zagrebačkih pekarni Klara. Jedini predstavnik obitelji ostat će Dragica Plodinec koja posjeduje malo manje od četvrtine dionica Klare. Prenijete dionice vrijedit će oko dva milijuna novih dionica Čakovečkih mlinova, a ukupno će unosom prava biti izdano 5,8 milijuna novih dionica.
Konsolidacija poslovanja
U obrazloženju se navodi kako je još u ponudi za preuzimanje koju su zajednički dali Mlin i pekare te mirovinski fondovi AZ i PBZ/Croatia osiguranje navedeno kako se namjerava provesti konsolidacija poslovanja MiP-a i Čakovečkih mlinova, uključujući i njihova povezana društva, sa svrhom povećanja konkurentnosti i proširenja poslovanja na mjerodavnom tržištu, optimizacije troškova te povećanja baze klijenata uz planiranu modernizaciju poslovanja.
- Dakle, namjera je da se povežu poslovanja na tržištima na kojima obje grupacije aktivno djeluju, a to su tržišta na području mlinarstva, pekarstva i maloprodaje te da se kroz takvu poslovnu sinergiju poveća njihova konkurentnost, proširi njihovo djelovanje na tržištu, optimiziraju troškovi te poveća baza klijenata uz planiranu modernizaciju poslovanja, osobito na tržištu maloprodaje – stoji u obrazloženju.
Kao što je poznato, osim mlinarskog biznisa, poslovanje Čakovečkih mlinova ima i maloprodajni segment koji čine trgovački lanci Trgovina Krk, Trgocentar Virovitica i Radnik Opatija. Trgovina Krk broji više od 440 trgovina, pa će vlasničkim povezivanjem Čakovečki mlinovi kontrolirati gotovo 700 prodajnih mjesta. Po ukupnom broju dućana bit će drugi na tržištu, iza Studenca.
Osim dokapitalizacije, na skupštini dioničara odlučivat će se i o isplati dividende. Predlaže se isplata više od pet milijuna eura iz zadržanih dobiti iz 2018., 2019. i 2020. godine. Dividenda će iznositi 49 centi po dionici, a isplatiti će se 30 siječnja dioničarima koji će 21, siječnja biti upisani u depozitoriju. Inače, ovo je već druga dividenda Čakovečkih mlinova u samo tri mjeseca. U rujnu je dioničarima isplaćeno deset centi po dionici.