Financije
StoryEditor

Rekordno snažan euro većini domaćih izvoznika još ne stvara probleme

08. Svibanj 2025.
foto Shutterstock
U samo mjesec dana europska valuta ojačala je prema američkoj više od pet posto, što je mnoštvo ekonomista ostavilo u čudu

Već gotovo opjevane ‘recipročne carine‘ koje je američki predsjednik Donald Trump predstavio 2. travnja imaju i jednu neočekivanu posljedicu koja europskim kompanijama stvara dodatne glavobolje – snažan euro. U samo mjesec dana europska valuta ojačala je prema američkoj više od pet posto, što je mnoštvo ekonomista ostavilo u čudu. Naime, ekonomska logika kaže da se trebao dogoditi suprotan scenarij. Prijašnja iskustva s deviznog (forex) tržišta govore kako valuta one zemlje koja je pogođena carinama u pravilu slabi i tako dobrim dijelom poništava posljedice skupljeg izvoza, opterećenoga tim carinama.

Kako u ‘Trumpovu svijetu‘ ništa nije kao prije, tako se i sada dogodila neobična situacija: vrijednost dolara, koji se, da ironija bude veća, smatra ‘sigurnom lukom‘ među investitorima, stropoštala se nakon ‘dana oslobođenja‘. U skladu s tim podignuta je vrijednost eura. Prema tečajnoj listi Hrvatske narodne banke od 2. svibnja, za jedan euro može se dobiti 1,1343 dolara. Za usporedbu, 1. travnja tečaj je bio 1,0788 dolara, što znači da je u mjesec dana vrijednost eura porasla za 5,14 posto. Situacija je još dramatičnija ako se pogleda vrijednost eura prema dolaru u odnosu na kraj prošle godine – viša je za čak devet posto. Za standarde deviznog tržišta, koje u pravilu bilježi relativno male pomake među najvažnijim valutnim parovima, to je vrtoglav skok.

Otkidanje dobiti

Osim Trumpovih carina, ulje na vatru rasplamsalog tečaja dodala je i njemačka vlada najavljenim velikim paketom fiskalne potrošnje u infrastrukturu i obranu. Da to nije bezazlena situacija, govori izračun analitičara francuske banke BNP Paribas koji kaže da bi takva, gotovo rekordna, vrijednost eura prema dolaru, održi li se tijekom 2025., mogla umanjiti dobit europskih kompanija za dva-tri posto. U slučaju da se ostvari pesimistični scenarij o tečaju eura na čak 1,20 dolara tijekom ove godine, posljedice za gospodarstvo EU-a bile bi velike. Naime, 600 najvećih europskih kompanija iz sastava dioničkog indeksa STOXX 600 u prosjeku 60 posto svojih prihoda ostvaruje u inozemstvu.

Hrvatskim izvoznicima tako se ponavlja priča s tečajem. Kao što su desetljećima isticali da je tečaj od 7,5 kuna za euro precijenjen, zbog čega su bili manje konkurentni, tako ih sada mori i snažna europska valuta. Oni koji su usmjereni na američko tržište, posljedice već osjećaju. U svakodnevnom poslovanju CircuitMessa tečaj eura prema dolaru ima važnu ulogu, istaknuo je direktor prodaje i marketinga Luka Omejc.

– Volio bih to usporediti i s kretanjem indeksa S&P 500: čim indeks počne padati, primjećujemo da naši američki kupci postaju oprezniji i smanjuju potrošnju. Pretpostavio bih da postoji gotovo ista korelacija i sa slabljenjem dolara. Kada dolar gubi na vrijednosti, uočavamo izraženiji sentiment averzije prema riziku, osobito u segmentu proizvoda srednje vrijednosti, u kojem i mi poslujemo. Ta osjetljivost potrošača dodatno dolazi do izražaja u trenucima kad se istodobno pojavi više negativnih faktora, poput tarifnog rata, volatilnosti S&P-a 500 te golemih promjena u tečaju euro/dolar. U takvim okolnostima jasno vidimo izraženiji oprez američkih potrošača i pad u broju kupnji iz SAD-a – dodao je Omejc.

Makroekonomski analitičari Erste banke naglašavaju da je kolebljivost tečaja EUR/USD tradicionalno prisutna te je dio normalnoga ekonomskog ciklusa.

– Kretanja EUR/USD trenutačno su više odraz američkih faktora i nedostatka jasnije slike o ekonomskoj politici nove američke administracije nego europske snage jer je, primjerice, tečaj eura u odnosu na švicarski franak te japanski jen od početka godine zapravo nepromijenjen. Spomenuta tečajna kretanja znače pad kupovne moći američkog potrošača, a kad uz to dodamo visoku razinu neizvjesnosti u vezi s carinskom politikom, izgledno je da će u kratkom roku izvoznici orijentirani na američko tržište biti suočeni s teškoćama i već spomenutom neizvjesnosti – smatraju Ersteovi analitičari.

 

Što je s izvozom izvan eurozone doznajte u digitalnom i tiskanom izdanju Lidera

Članak je dostupan u tiskanom 
i digitalnom izdanju Lidera
08. svibanj 2025 12:05