
Financije
Stiže Jedinstveni EU prospekt za lakše financiranje poduzeća
20. svibnja 2025.

foto Shutterstock
Prethodnica je to Listing Acta, a cilj je pojednostaviti i ubrzati pristup poduzetnika tržištu kapitala i povećati broj IPO-a u Europi
Iako su rezovi još daleko od vidjivih, EU ipak kreće u neku mini deregulaciju (primjer: Omnibus paket koji obuhvaća izvještavanje kompanija o održivosti), iako zasad nije uspjela pogurati razvoj tržišta kapitala na kojemu kani financirati velik dio najavljenih ulaganja.
Dobar bi korak naprijed mogao biti Jedinstveni europski prospekt na koji je pozornost skrenuo financijski savjetnik i analitičar Hrvoje Serdarušić koji veli kako se iza tog birokratskog naziva zapravo krije prekretnica u financiranju malih i srednjih poduzeća. Na svom blogu piše kako je Jedinstveni europski prospekt standardizirani predložak prospekta za izlistavanje dionica, obveznog dokumenta u tom procesu koji će omogućiti sa se lakše prikupi kapital ili proda poduzeće te da se pri tome koristi zadani, besplatni, svima dostupni predložak.
Serdarušić precizira kako je to prijelazno rješenje koje prethodi punoj implementaciji takozvanog Listing Acta predviđenog za lipanj ove godine. Cilj je pojednostaviti i ubrzati pristup poduzetnika tržištu kapitala i povećati broj IPO-a u Europi koja prilično zaostaje za SAD-om i Azijom prema broju novih izdanja dionica.
Što na tu vijest kažu na Zagrebačkoj burzi? S burze poručuju kako je Jedinstven europski prospekt, kao standardizirani dokument za informiranje investitora, jedan od rezultata napora Unije u sklopu Akcijskog plana za uniju tržišta kapitala.
– Cilj je kreiranje robusnijeg, efikasnijeg i snažnijeg jedinstvenog europskog tržišta. Karakteristike su tog dokumenta jednostavnost, sažetost, ujednačenost i ekonomičnost, što olakšava tehnički aspekt izlaska na tržište kapitala. S obzirom na to da će biti standardiziran, investitorima će olakšati usporedbu informacija. Smanjen opseg dokumenta i smanjeni troškovi njegove izrade olakšat će postupak izlaska na tržište, posebice malim i srednjim tvrtkama koji do sada možda nisu imali kapacitet za ispunjavanje starih zahtjeva. Dodatni je poticaj SME-ovima prospekt za uvrštenje SME-ova na "growth" tržišta, namijenjenih upravo njima, kao što je Progress tržište Zagrebačke burze, jedno od prvih takvih u EU.
EU Growth Prospectus još je jednostavniji dokument, a opet pruža investitorima dostatnu razinu informacija za donošenje investicijskih odluka. Prednost je i to što Jedinstveni europski prospekt vrijedi u cijeloj EU i nema potrebe za lokalnim odobrenjima – poručuju sa ZSE dodajući kako bi dugoročno ovakva praksa mogla pozitivno utjecati na povećanje regulatorne sigurnosti i smanjenje razlika među državama članicama, sniziti financijski ulazni prag za izlazak na tržište kapitala za kompanije, posebice SME-ove, a investitorima olakšati donošenje informiranih investicijskih odluka. Time se otvara dodatni prostor za veću mobilnosti kapitala i financiranje kompanija putem burze uz snažniju podršku investitora.
Pomoć malim i srednjim poduzećima
Potez, i što se Hrvatske tiče, nije mogao doći u bolje vrijeme, jer se nakon podosta godina ponovno 'nosi' IPO. Mladen Miler, voditelj prodaje OTP Investa kaže kako su hrvatsko tržište kapitala i Zagrebačka burza tijekom svoje novije 35 godišnje povijesti imali brojne tržišne uspone i padove, no ne gubeći iz vida osnovne ciljeve: njezin razvoj, širenja tržišnih sudionika i broja poduzeća koja će svojim poslovanjem i aktivnim sudjelovanjem u kreiranju transparentne ponude instrumenata ulaganja, povećati zainteresiranost kako stranih tako i domaćih ulagača, i institucionalnih i građana.
– Za postizanje tih ciljeva, standardiziranost dokumentacije u smislu Jedinstvenog europskog prospekta može itekako pomoći domaćim poduzećima, posebno malim i srednjim, prilikom njihove prodaje, prikupljanja kapitala putem IPO-a i javnog financiranja (izdanja dionica ili obveznica) na domaćem tržištu kapitala. To će zasigurno pomoći u privlačenju stranih ulagača koji prilikom odabira tržišta za investicije preferiraju ona koja teže jednostavnosti, transparentnosti informacija o poduzećima te jasno uređenim standardima za izradu potrebne dokumentacije.
S druge strane, može pomoći i budućim izdavateljima, posebice zbog jednostavnijeg procesa izlaska na tržište. Također, u slučaju želje vlasnika za transferom vlasništva, transparentnije i jednostavnije lokalno tržište kapitala uvelike olakšava ovaj proces. Nakon uvođenja eura početkom 2023. godine, time i nestanka valutnog rizika za strane ulagatelje, uvođenje jedinstvenog europskog prospekta za hrvatsko tržište mogao bi biti još korak bliže većoj atraktivnosti i povećanju volumena trgovanja – zaključuje Miler.
A mi zaključujemo kako bi nakon gotovo dva desetljeća od ulagačke euforije i velikih IPO-a tržište kapitala napokon moglo postati pravom alternativom bankarskom financiranju.
čitajte lider u digitalnom izdanju