Talijanska banka UniCredit povećala je u srijedu očekivanja o profitabilnosti te najavila da će, počev od iduće godine, isplaćivati polovicu neto dobiti dioničarima u gotovini. Druga talijanska banka po veličini imovine objavila je kako je neto dobit u trećem tromjesečju povećana osam posto, dosegnuvši 2,51 milijardu eura. Objavljeni rezultat viši je od očekivanja analitičara koji su u prosjeku prognozirali 2,27 milijarde eura.
Za ovu godinu banka očekuje devet milijardi eura dobiti, podignuvši tako prognozu s prijašnjih 8,5 milijardi eura. Taj bi cilj trebao biti dohvatljiv s obzirom da je u prvih devet mjeseci UniCredit ostvario neto dobit od 7,7 milijardi eura što je 16 posto više nego godinu ranije. Sličnu dobit UniCredit očekuje i u 2025. i 2026. godini. Što e tiče prihoda, banka u ovoj godini očekuje 24 milijarde eura.
Od 2025. talijanski bankovni div počet će isplaćivati i 50 posto dobiti dioničarima, umjesto dosadašnjih 40 posto. Glavni izvršni direktor Andrea Orcel do sada je prioritet davao otkupu dionica, tvrdeći da je dioničarima draži takav oblik povrata dobiti. Što se tiče ostalih rezultata, kvartalni prihodi od 6,1 milijardi eura (viši za dva posto) blago su nadmašili očekivanja analitičara, ponajviše zahvaljujući snažnom rastu neto kamatnih prihoda. Ta je stavka iznosila 3,6 milijardi eura, uz pad za jedan posto na godišnjoj razini.
Neto prihodi u devet ovogodišnjih mjeseci iznosili su 18,6 milijardi eura, uz porast od 5,4 posto u odnosu na razdoblje od siječnja do kraja rujna lani. Pritom, neto kamatni prihod od početka siječnja do kraja rujna iznosio je 10,7 milijardi eura, uz rast na godišnjoj razini od tri posto. U devet mjeseci operativni troškovi iznosili su 6,9 milijardi eura, što je 1,2 posto manje u odnosu na prvih devet mjeseci 2023. Samo u trećem kvartalu ti troškovi dosegnuli su 2,3 milijarde eura, uz pad za 1,4 posto na godišnjoj razini.
Pritom, omjer troškova i prihoda u devet mjeseci iznosio je 36,6 posto, 2,5 postotnih bodova manje na godišnjoj razini. U razdoblju od srpnja do kraja rujna ove godine, pak, taj omjer je iznosio 37,3 posto, što je 1,6 postotnih bodova manje u odnosu na isto razdoblje lani.
Andrea Orcel osvrnuo se i na UniCreditovo ulaganje u njemački Commerzbank, rekavši da je ono strateški i financijski opravdano. Naime, Unicredit je početkom rujna kupio udio u njemačkom zajmodavcu od ukupno devet posto, uključujući paket dionica u vlasništvu njemačke vlade i dionice nabavljene na burzi. Potom su izvijestili da su se poslužili financijskim instrumentima kako bi pripremili teren za povećanje udjela na 21 posto, pod uvjetom da dobiju ‘zeleno svjetlo‘ Europske središnje banke (ESB).