- Stvarat ćemo povoljnije poslovno okruženje kroz ulaganja u razvoj i istraživanja, a poticaji su za tu namjenu utrostručeni. Također udvostručujemo ulaganja u zaposlenost – rekao je ministar gospodarstva Ante Šušnjar na 41. susretu Liderovog kluba izvoznika u zagrebačkom hotelu Sheraton.
Klima je puno bolja, dodao je, što prepoznaju i strani investitori, a što vidimo, istaknuo je, po njihovim investicijama u Hrvatskoj. Hrvatska vlada ima akcijski plan za administrativno rasterećenje kompanija, a u u slijedećoj godini planirano je rasteretiti gospodarstvo za 384 milijuna eura. Što se tiče izvoza, on je kralješnica gospodarstva potkrijepivši to podatkom da je 35 posto BDP-a ostvaren izvozom. Strateški je bitan, što se vidi i po tome da je od ulaska u EU gotovo utrostručen i što nam govori koliki su pozitivni efekti ulaska u EU i Shengensku zonu.
Ministar Šušnjar je rekao da izvoznici puno zapošljavaju, ali i ulažu puno u istraživanje i razvoj. Trenutno imamo najveći kvartalni rast BDP-a u EU, što se može zahvaliti i Vladinim poticajima vrijednim četiri milijarde eura.
- Mala smo i otvorena ekonomija koja se suočava s napetostima na tržištu, ali 15. kvartal zaredom rastemo. Suočeni smo s potencijalnim trgovinskim ratovima, no EU ima jaku poziciju da se prilagodi. U tom smislu Vlada osigurava financijsku i tehničku potporu kroz programe HBOR-a i HAMAG-BICRO-a, a mi ćemo nastaviti ulagati u obrazovanje i digitalizaciju kako bi naša poduzeća bila konkurentnija – rekao je ministar Šušnjar.
Voditeljica Liderovog kluba izvoznika Manuela Tašler predstavila je kontrolnu točka izvoza i (pr)ocijenila izvoznu klimu u narednom razdoblju. Navela je da je u prvih deset mjeseci vrijednost izvoza bila 19,7 milijardi eura, što je za 3,6 posto više u odnosu na isto razdoblje lani. Pogotovo je to važno, naglasila je, jer na navedenu brojku nisu utjecale cijene energenata kao prethodnih godina kada su ‘divljale‘. Taj rast je, dodala je, nešto viši nego što su makroekonomisti očekivali.
Tašler je navela da je najveće iznenađenje to što će po svemu sudeći BiH postati najveće izvozno tržište. Doduše, još nema svih podataka za prvih deset mjeseci, no izvoz je u tu zemlju u prvih osam mjeseci ove godine rastao na 1,8 milijardi eura, što je više za 22,8 posto, dok je njemačko tržište stagniralo (1,9 milijardi eura), a talijansko je palo na 1,7 milijardi eura, što je manje za četiri posto. Ona je predstavila i anketu koju je Liderov klub izvoznika napravio s izvoznicima u kojoj je većina njih rekla da je situacija stabilna. No zbog njemačke krize i američkih carina makroekonomisti očekuju vrlo tešku prvu polovinu 2025.
Susreti Liderovog kluba izvoznika kojeg čini 25 tvrtki izvoznica traju već 15 godina, kako je rekao glavni urednik Miodrag Šajatović naglasivši da je izvoz najkvalitetniji generator rasta BDP-a.
Nakon održanog Liderovog kluba izvoznika ministar Šušnjar je odgovarao na pitanja novinara. Rekao je da je rast cijena hrane problem cijele Europe i svijeta podsjetivši na Vladinu odluku o ograničavanju cijena 30 ključnih proizvoda, dodavši da će razmisliti o tome da na tu listu dodaju još neke proizvode. Ipak, naglasio je da je tržište ono koje regulira cijene zaključivši kako je potrebno dizati i svijest potrošača koji svojim ponašanjem mogu dominantno na njih utjecati.