Komentari
StoryEditor

Europski čelnici prisiljeni su početi brzo (geo)politički misliti i reagirati

09. Veljača 2025.
foto Shutterstock
Bilo bi potpuno pogrešno da europski lideri izvuku zaključak da su Trumpove prijetnje Europi zaštitnim carinama samo taktički blef od kojega će odustati jer bi carinski rat opasno pogodio ne samo europsko gospodarstvo već i američko

Europu, a osobito Europsku uniju kao njezinu ključnu naddržavnu strukturu, snašla je teška politička nepogoda u liku Donalda Trumpa. Prisiljena je početi brzo (geo)politički misliti i reagirati, a nema odgovor ni na njegovu retoriku ni na njegove najave, prijetnje, poteze, koji su potpuno izvan komunikacijskih i političkih običaja na međunarodnoj pozornici.

EK-ova šefica​ Ursula von der Leyen pokušala je uobličiti poziciju EU-a u dva posve različito intonirana govora u samo nekoliko dana. I ostala je bez odgovora s druge strane oceana – kao nepročitana poruka. Kao glavnu prenositeljicu poruka Europi Trump je izabrao politički mu blisku talijansku premijerku Giorgiu Meloni, s neskrivenom namjerom da iritira europsku njemačko-francusku osovinu, koja je trenutačno u vlastitome političko-gospodarskom limbu. Politički pristojnu Europsku uniju, a osobito dansku premijerku, šokirao je najavom da će kupiti Grenland – jer je to u američkom interesu. A totalnu je uzbunu izazvala njegova najava da nakon uvođenja zaštitnih carina od 25 posto Meksiku i Kanadi, a Kini od 10 posto, na red dolazi EU! Tek su tada europski šefovi država i vlada na sastanku Europskog vijeća na dnevni red stavili temu europskog odgovora Trumpu, naričući prethodno desetak dana nad opasnom prijetnjom carinskim ratom.

Dok EU vijeća, Trump telefonira

I dok su tako politički šefovi od kojih se sastoji EU vijećali ne bi li smislili odgovor na najavljeni carinski rat, Trump je obavio telefonske razgovore s meksičkom predsjednicom i kanadskim premijerom. Nakon ‘srdačnog razgovora‘ s meksičkom predsjednicom Claudijom Scheinbaum ona je pristala poslati deset tisuća vojnika na meksičko-američku granicu kako bi zaustavili narkokartele u švercu fentanila i drugih droga u SAD, a Trump je na mjesec dana odgodio uvođenje zaštitnih carina Meksiku​. Bude li suradnja funkcionirala, Scheinbaum će, sigurno, u Trumpovu izričaju postati ‘velika meksička predsjednica i impresivna žena‘. U suprotnome snosit će odgovornost za carinski rat. S premijerom tradicionalne američke saveznice Kanade Justinom Trudeauom dogovorio je mnogo širu suradnju na zaštiti granice od šverca droge i ilegalnih migranata, a suspenzija viših carinskih tarifa odgođena je – vjerojatno trajno. Dok pišem ovu kolumnu, najava 10-postotnih carinskih tarifa na kineske proizvode još je na snazi.

Bilo bi potpuno pogrešno da europski lideri iz ove blitzkrieg-epizode izvuku zaključak da su Trumpove prijetnje Europi zaštitnim carinama samo taktički blef od kojega će odustati jer bi carinski rat opasno pogodio ne samo europsko gospodarstvo već i američko. Valja to iskoristiti kao iznuđenu priliku da realno slabi ili nikakvi lideri koji trenutačno vode Europu u kratkom roku usuglase temeljne geostrateške interese Staroga kontinenta i u skladu s njima redefiniraju europske odnose s SAD-om i Rusijom i Kinom s druge strane. Trumpove su temeljne pozicije pritom jasne: vidi Europu kao zapadnu saveznicu u konfrontaciji s Kinom i Rusijom, u perspektivi obrambeno samodostatnu pod kišobranom NATO-a, uz gospodarsku suradnju na racionalnim osnovama. Europa pak mora odlučiti želi li ostati dio zapadnog svijeta ili će se postupno utopiti u kinesko-rusku Euroaziju. Odnosno ‘Azioeuropu‘.

Fiksirani čep protiv AI tehnologija

Ako postoji istinska suglasnost da je europska budućnost u zapadnoj civilizaciji – a nadam se da postoji – onda se Europska unija i njezine države članice ne mogu i dalje praviti da ne razumiju koja su glavna ruska ili kineska sredstva pokoravanja kao što su se do ruske invazije na Ukrajinu pravile da ne razumiju u čemu je opasnost od plinske ovisnosti o Rusiji. Ne mogu ne razumjeti da svojim zelenim politikama uništavaju svoju energetsku samodostatnost i pomažu osvajačkim planovima najvećeg onečišćivača – Kine. Ne smiju se ljutiti na Trumpa kad traži da osnaže svoju obranu, kao najefikasnije sredstvo odvraćanja. Ne mogu u kinesko-američkom ratu AI tehnologijama parirati izumom fiksiranog čepa na plastičnim bocama. Ukratko, želi li opstati, Europa je prisiljena konstituirati se kao istinski zapadni savez.

A što se Trumpove uvredljive retorike tiče, na to je pitanje ovih dana zanimljiv odgovor, usporedivši politiku s boksom, dao aktualni državni tajnik Marco Rubio, danas glavni provoditelj Trumpove vanjske politike, kojega nikako ne bismo mogli nazvati bilo čijom ‘pudlicom‘. U predizbornoj kampanji 2016. Trump ga je eliminirao kao republikanskoga kandidata nazvavši ga posprdno – ‘mali Marco‘.

– Kad uđete u ring, morate računati s time da možete dobiti i direkt u lice – kaže danas veliki Marco. 

09. veljača 2025 19:02