Komentari
StoryEditor

Mogu li SAD i EU do trgovinskog sporazuma uz pomoć MMF-a?

03. Svibanj 2025.
foto Shutterstock
Formira se interes da se SAD i EU okrenu snažnije jedan drugom. Pitanje je što je od toga opsjena, a što iskreno i utemeljeno stajalište

Ispod radara, s margine brifinga za novinare na proljetnim sastancima Svjetske banke i MMF-a u Washingtonu, direktor MMF-a za Europu Alfred Kammer uputio je snažnu poruku o nužnosti smirivanja napetosti i pokretanja pregovora o trgovinskom sporazumu između Europske unije i SAD-a. Ta AFP-ova vijest prošla je uglavnom nezamijećeno u domaćim medijima, ali s nekim drugim informacijama koje su se pojavile nešto prije postaje jasno da se formira interes da se SAD i EU okrenu snažnije jedan drugom. Pitanje je jedino što je od toga opsjena ciljana da pacificira nezadovoljnoga dosadašnjeg partnera, a što iskreno i praktično utemeljeno stajalište.

Kammer je prošlog petka pred novinarima, kako je zabilježio AFP, a prenio France24, pozvao SAD i EU da deeskaliraju i pregovaraju o sporazumu kako bi potaknuli slab rast na europskom kontinentu. Tjedan dana prije toga američki predsjednik Donald Trump i talijanska premijerka Giorgia Meloni tijekom njezina posjeta Washingtonu javno su izrazili uvjerenje da će europska i američka državna zajednica ispregovarati trgovinski sporazum prije nego što istekne rok od devedeset dana pauze za dio uvedenih carina.

Izjave MMF-ova direktora ne mogu se okarakterizirati kao diplomatske floskule namijenjene privlačenju pozornosti medija. Osim što su očit odraz informacija prikupljenih u razgovorima s ministrima financija i guvernerima središnjih banaka prisutnima na proljetnim sastancima, usklađene su s MMF-ovim kontinuiranim zagovaranjem otvorenih granica i međunarodne suradnje. Dodatno je interesantno što su izrečene u kontaktu s medijima, unatoč tomu što SAD ima pravo veta u toj međunarodnoj organizaciji.

No nemoguće je zanemariti sjenu prošlosti. Dobro je poznato da je Amerika u prvome Trumpovu mandatu odbila TTIP (Transatlantsko trgovinsko i investicijsko partnerstvo – de facto sporazum između Europe i Amerike), i to u njegovoj završnoj fazi. Argumenti su bili jednaki kao danas za carine: TTIP oslikan je kao da će uništiti radna mjesta u SAD-u i povećati njegov vanjskotrgovinski deficit. A pauziranje dijela carina na devedeset dana izgleda prije kao poluga da se Europa i drugi akteri svjetske trgovine pritisnu da pristanu na ustupke.

Premda od tog apela iz MMF-a ne treba mnogo očekivati, treba ga ispravno vrednovati jer je dobrodošao glas na strani razuma u borbi između protekcionizma i tržišta. Hrvatska i njezino cjelokupno gospodarstvo nemaju izbora nego sudjelovati u tim procesima jer samostalno ne možemo postići ništa. Ne može ni SAD na dugi rok, pa ni Kina, a ono malo prednosti što se kupi protekcionizmom dugoročno se izgubi i češće skuplje plati.

03. svibanj 2025 07:02