Pravda za sve

Potrebna je jasna odluka treba li građevinska dozvola za 'mobilke'

Nastavi li inspekcija provjeravati imaju li vlasnici kampova građevinske dozvole za mobilne kućice, vjerovatno će sve biti uklonjene

Vlasnici kampova koji su postavili mobilne kućice, a koji nemaju građevinsku dozvolu za njih, trebaju biti zabrinuti ako se nastavi kampanja građevinske inspekcije kojom bi se one uklanjale. Ne ulazeći u to jesu li u pravu inspektori ili nisu, posljednji slučaj kada su naložili kampu Jazina u Tisnom na otoku Murteru, jednom od najstarijih kampova na Jadranu, da ukloni 'mobilke' (kako ih inače vlasnici zovu), bez presedana je, pa poduzetnici koji se bave njihovim iznajmljivanjem sad se pitaju je li njihov kamp slijedeći.

Računa se da je u domaćim kampovima gotovo 16 tisuća mobilnih kućica, a za kamp Jazina građevinska inspekcija donijela je rješenje o uklanjanju njih 48 u roku od 90 dana. Razlog za takvu odluku je taj, kako je navedeno, što mobilne kućice u Tisnom nemaju građevinsku dozvolu te se nalaze unutar nezakonito rekonstruiranog kampa. 'Sukladno Zakonu o gradnji, radi se o građevinama, odnosno građevinskim sklopovima nastalim građenjem, s provedenim instalacijama te iste predstavljaju građevine, a za koje je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu', naveo je nakon te provedene akcije Državni inspektorat RH.

Šutnja ministarstava

Međutim, postoje i druga razmišljanja, poglavito onih koji su na neki način vezani za turizam, da se mobilne kućice ne mogu tretirati kao drugi građevinski objekti, poput zgrada ili kuća…. Što više, oni se također pozivaju na zakone i podzakonske akte, ali turističke, u kojima se mobilne kućice unutar kampa tretiraju kao oprema za kampiranje za koju takva dozvola nije potrebna. Kamping udruženje Hrvatske, u odgovoru Liderovoj novinarki Antoniji Knežević, poziva se i na sudsku presudu: 'Visoki upravni sud donio je presudu kojom se potvrđuje da su mobilne kućice u kampovima pokretna oprema za smještaj gostiju te da za njihovo postavljanje nije potrebno ishođenje građevinske dozvole.'

Da tu postoji problem, jasno je i iz šutnje Ministarstva turizma i sporta te Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Zamolio sam ih da mi kažu svoj stav – jesu li, prema Zakonu o gradnji, mobilne kućice pokretna ili nepokretna imovina te kako u tom smislu tumače postupak građevinske inspekcije? Također me je zanimalo rade li predstavnici obaju ministarstava na tome da ujednače stav o ovom potencijalno velikom problemu, jer se tu očito sudaraju turistički i građevinski zakoni.

Po nekoj logici ti bi se zakonu trebali jednako tretirati, osim ako postoji neka zakonska odredba koja daje prednost jednom od njih. Malo sam pretražio po internetu, Zakon o gradnji ne spominje mobilne kuće, no na jednom portalu (montazne-kuce.com.hr) naišao sam na tekst u kojem se objašnjava kada treba, a kada ne treba građevinska dozvola za takve kuće. Uglavnom, autor se poziva na Zakon o gradnji i kaže da u većini slučajeva ne treba građevinska dozvola za takve kuće, ali se tu podrazumijeva da su mobilne kuće na nekom mjestu privremeno te da će nakon izvjesnog vremena biti prebačene na drugu lokaciju. No ako su mobilne kućice postavljene na nekom mjestu za stalno, njihovi vlasnici moraju za njih dobiti građevinsku dozvolu. U tekstu na portalu Bauštela pak citiraju odgovor Ministarstva graditeljstva u kojem se navodi da je zaista stalno postavljanje kućica razlog da se pribavi i građevinska dozvola.

Sloboda poduzetnicima

I sve je to uredu, pa iako se na portalima može pročitati koje se sve regule trebaju ispoštovati da bi se postavila mobilna kućica (ima tu i lokalnih propisa), a na što su poduzetnici zaista trebali obraćati pažnju, činjenica da drugi zakonski i podzakonski propisi u oblasti turizma odudaraju od Zakona o gradnji, što na neki način daje slobodu poduzetnicima da ipak postave mobilnu kućicu bez građevinske dozvole.

Zato sam oba ministarstva i pitao rade li na tome da usklade različite zakone jer smatram da je i država kriva zbog svih tih nesporazuma nastalih akcijom građevinske inspekcije koja po prirodi svoga posla odluke donosi na temelju Zakona o gradnji, a ne nekog drugog zakona. Nadam se da ipak nešto rade po tom pitanju kako se neizvjesnost ne bi potpuno uvukla u poduzetnike.

 

POST SCRIPTUM

'Zakoni se moraju provoditi, pa makar i svijet propao', govorio je pokojni Vladimir Primorac čije sam tekstove u Feralu vrlo rado čitao. Htio je reći da moramo razviti kulturu poštivanja zakona, bez obzira bili loši ili dobri. Zato ne mislim da je građevinska inspekcija kriva zbog toga što je provodila Zakon o gradnji, nego je problem što nije jasno moraju li mobilne kućice imati građevinsku dozvolu ili ne. Ako moraju, neka se to uredi tako da se niti jednim drugim zakonom to ne može osporiti, a onda dati rok poduzetnicima da usklade posao prema jasnim pravilima.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju