
Sankcije: Uvoz sirove nafte iz Rusije još samo šest mjeseci, a derivata do kraja godine

Ursula von der Leyen
Zabranu uvoza nafte iz Rusije u EU treba odobriti svih 27 zemalja članica. Iako se o tome pregovara već tjednima, konsenzus još nije postignut. Mađarska se protivi, a Slovačka, navodno, traži izuzeće
Nakon što su to već učinili SAD, Velika Britanija i Australija, potpunu zabranu uvoza nafte iz Rusije predlaže i Europska unija. Prema novoj, šestoj rundi sankcija zbog rata u Ukrajini, koju je u Europskom parlamentu ovog tjedna predložila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, osim zabrane uvoza ruske nafte u EU novi paket sankcija donosi isključivanje najveće ruske banke Sberbanka iz međunarodne platne mreže SWIFT-a, zabranu emitiranja trima ruskim medijima u EU te zabranu lobiranja za ruske kompanije.
– Uvodi se potpuna zabrana uvoza ruske nafte koja se dostavlja brodovima ili naftovodima, sirove ili prerađene. Želimo osigurati postupno uvođenje zabrane na uredan način koji će nama i našim partnerima omogućiti da osiguraju alternativnu opskrbu sirove nafte – izjavila je von der Leyen.
Plan je da se uvoz sirove nafte iz Rusije postupno ukine u roku od šest mjeseci, a rafiniranih proizvoda do kraja ove godine.
I sama EK-ova predsjednica priznala je da to neće biti lako jer su neke zemlje članice jako ovisne o ruskoj nafti. Uvoz nafte iz Rusije u prošloj je godini činio oko 27 posto uvoza nafte u EU, naravno, ne baš ravnomjerno u sve članice.
Da bi prijedlog o zabrani stupio na snagu, potrebno je odobrenje svih članica, o čemu se pregovara već tjednima, ali konsenzusa još nema. Mađarska je nedavno ponovila svoje protivljenje naftnom embargu, a Slovačka, kako javlja CNN, navodno traži izuzeće.
– Pobrinut ćemo se da postupno izbacimo rusku naftu na uredan način kako bismo maksimirali pritisak na Rusiju, a minimizirali utjecaj na svoja gospodarstva – obećala je von der Leyen.
Minimiziranje utjecaja na gospodarstva EU tom najavom, međutim, nije baš dobro počelo. Svjetska su tržišta, naime, već reagirala dodatnim rastom cijena sirove nafte od 2,4 posto.