Konferencije i edukacije
StoryEditor

48 sati: Posao u gradskoj upravi nikada nije dosadan

28. Studeni 2024.
Marko Ercegović, Robert Vodopić i Petar Mišurafoto Ratko Mavar

Kako gradovi mogu ojačati svoje administrativne kapacitete i unaprijediti prakse za održivi razvoj i kvalitetniji život građana? Na konferenciji 48 sati, odnosno 16. susretu gradonačelnika i poduzetnika predstavnici kontakt točke prezentirali su mogućnosti koje daju dva programa Europske unije posebno dizajnirana za taj zadatak: URBACT i Europska urbana inicijativa.

Počevši od bilateralnih razmjena i posjeta preko intenzivnih radionica i city labova do međunarodnih konferencija i tematskih mreža, oba programa nude brojnu opcije za suradnju, učenje i razmjenu iskustva s drugim europskim gradovima.

Uz to, iduća godina bit će obilježena s dva uzbudljiva događaja, URBACT festival u Wroclawu i Cities Forum u Krakowu koji će omogućiti izravan susret dionika zainteresiranih za europsku suradnju na urbanom razvoju. Za kraj, savjetnica u Udruzi gradova Lucija Jusup predstavila je rezultate poziva za URBACT dobre prakse, a popraćeni su razgovorom s predstavnicima Karlovca i Šibenika, jedinim domaćim dobitnicima među 116 europskih gradova s istaknutim praksama.

image

Lucija Jusup

foto Ratko Mavar

Petar Mišura, pročelnik u Gradu Šibeniku, izjavio je na panelu da je Šibenik prijavio svoju dobru praksu te su bili uvjereni da će dobiti, što se na kraju i dogodilo.

– Nema međunarodnog projekta kojeg nemamo, sada ih imamo ukupno 24, a njima Grad dobije od određenih novčanih sredstava investicije za Grad i gradsku upravu te dobivamo i znanje koje ne možemo dobiti nigdje drugdje i možemo preskočiti određene faze, kopirati rješenja te ih prilagoditi Šibeniku – izjavio je Mišura koji je napomenuo da u ovom poslu nikada nije dosadno te je pronalazak rješenja za gradske potrebe izazovan i dinamičan posao koji se na kraju dugoročno isplati.

Voditelj Odsjeka za razvoj, fondove EU i pametni grad Robert Vodopić istaknuo je da je URBACT prepoznao projekt Solarika Grada Karlovca kao nešto što je jednostavno za replicirati, primijeniti i nešto što je svima dostupno.

–  Riječ je o projektu gdje smo na 14 javnih objekata postavili 14 solarnih elektrana, a sve u cilju smanjenja opterećenja proračuna, ali isto tako da bi potaknuli javnost da se uključi i da sve više koristi obnovljive izvore energije. Svim djelatnicima i građanima dali smo primjer dobre prakse kako mogu sami ili uz pomoć Grada učiniti Karlovac ljepšim, zdravijim, čišćim i prepoznatljivim na europskoj razini – rekao je Vodopić. 

image

Robert Vodopić

foto Ratko Mavar
07. prosinac 2024 17:18