Konferencije i edukacije
StoryEditor

Najvažniji ESG događaj godine: Sve o novim pravilima izvještavanja

05. Svibanj 2025.
Bliži se Liderova 4. ESG konferencija
Saznajte kako će Omnibus promijeniti ESG izvještavanje i koje nove obveze, rokove i rasterećenja donosi. Mjesta su ograničena!

Novi zakonodavni paket Europske komisije poznat pod nazivom Omnibus mijenja pravila igre kada je riječ o održivom izvještavanju. Riječ je o svojevrsnoj reviziji dosadašnje Direktive o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD) koja je u kratkom roku otvorila niz pitanja u praksi – od prevelikog administrativnog opterećenja do manjkave proporcionalnosti i složenih standarda za manje tvrtke. U kontekstu tih izmjena, 4. Liderova ESG konferencija, koja će se održati 15. svibnja u hotelu Sheraton u Zagrebu, dolazi u pravom trenutku. 

Program konferencije počinje upravo temom Omnibusa i njegovog utjecaja – i to iz perspektive triju ključnih aktera: europskog zakonodavca, hrvatskog regulatora i konzultanata koji svakodnevno rade s poduzetnicima na ESG izvještavanju. Uvodno izlaganje održat će Zrinka Ujević iz Europske komisije, koja će objasniti razloge zbog kojih se išlo u izmjene CSRD-a, s ciljem postizanja veće jasnoće, proporcionalnosti i smanjenja nepotrebnog administrativnog tereta za poduzeća, osobito ona mala i srednja. Nakon nje, Amalija Jurin Nonković iz Ministarstva financija prenijet će kako će se promjene koje dolaze iz Bruxellesa pretočiti u hrvatski zakonodavni okvir, koje su konkretne izmjene i u kojim rokovima ih možemo očekivati. To je posebno važno za poduzetnike jer donosi jasniji raspored prilagodbe i eventualna nova pravila za izvještajnu 2025. godinu.

Vali Marszalek iz Forvis Mazarsa zaokružit će ovu uvodnu temu s praktičnog aspekta – što Omnibus donosi poduzetnicima u stvarnosti, kako se mijenjaju obveze izvještavanja i kome se one pojednostavljuju. U svojem nedavnom članku za Lider, Marszalek je pojasnila kako nove mjere donose konkretna rasterećenja za poduzeća koja nisu od sistemskog značaja, osobito u pogledu smanjenja opsega izvještaja i fleksibilnosti pri utvrđivanju materijalnosti. Međutim, obveze za velika poduzeća ostaju zahtjevne, a pravilna primjena principa dvostruke materijalnosti i dalje traži stručnost i resurse.

Primjeri iz prakse 

U nastavku konferencije sudionici će imati priliku čuti kako nove regulative utječu na praksu revizora, kako izgleda provedba ESG-a u velikim korporacijama poput E.ON-a, BAT-a, Podravke, Končara, HPB-a i Valvitalije, ali i što o svemu kažu regulatori poput HANFA-e, koja je identificirana kao tijelo nadležno za nadzor nad ESG izvještajima u Hrvatskoj, kao i Hrvatska revizorska komora te ATD Solucije i Deloitte iz savjetodavne pozicije. U programu je i međunarodna perspektiva pa ćemo imati priliku čuti i talijanska iskustva s implementacijom CSRD-a i izazovima koje imaju tvrtke slične veličine i strukture kao i hrvatske.

Posebnu pažnju privlači i radionica ESG izvještavanja u drugom dijelu programa, koju vode Vali Marszalek i Branka Bijelić, a koja će sudionicima omogućiti da na temelju stvarnog primjera nauče kako se strukturira ESG izvještaj u skladu s ESRS-ovima. Upravo ta radionica, zbog svoje praktične vrijednosti, izazvala je velik interes i trenutno je – popunjena. Sve prijave nakon 17. travnja bit će stavljene na listu čekanja.

Prijavite se na vrijeme 

Još jedan važan aspekt ove konferencije odnosi se na ovlaštene revizore – sudjelovanjem u programu ostvaruju pravo na pet (5) bodova stalnog stručnog usavršavanja s područja revizije, za što je pribavljena prethodna suglasnost Ministarstva financija. To dodatno potvrđuje stručnu relevantnost programa i aktualnost tema koje se obrađuju.

Važno je napomenuti da je broj mjesta na konferenciji ograničen, a interes je već sada iznad očekivanja. ESG više nije samo etički imperativ ili dio imidža kompanija – postao je regulatorna stvarnost i strateška kompetencija. Konferencija donosi odgovore na pitanja koja si postavljaju mnogi financijski i operativni direktori, revizori, konzultanti i vlasnici poduzeća: tko sve mora izvještavati, kada, u kojem obliku, tko provjerava izvještaje i kako se sve to uklapa u širu strategiju održivosti. U vremenu sve bržih promjena, oni koji razumiju novu regulativu danas – imat će konkurentsku prednost sutra. Zauzmite svoju stolicu na vrijeme! 

05. svibanj 2025 14:17