Kao i svake godine dosad tako će i na ovoj, 14. po redu Liderovoj konferenciji ‘Žene u biznisu‘ koja će se 5. prosinca održati u zagrebačkom Mozaik Event Centru, biti objavljena imena deset najmoćnijih žena hrvatskog biznisa 2024. Zaslužena priznanja dobit će žene koje je redakcija poslovnog tjednika Lider odabrala prema kriteriju upravljačke moći, odnosno ukupnim prihodima kompanija koje vode, ali i nekim ‘mekšim‘ principima poput njihova utjecaja i to ne samo u kompanijama na čijem su čelu već i na cjelokupno gospodarstvo i društvo.
Ta svečana dodjela koju će pratiti razgovor s deset najmoćnijih bit će finale konferencije na kojoj će preko 500 sudionika/ca slušati inspirativne one-on-one razgovore, panele s istaknutim stručnjakinjama iz svijeta biznisa, znanosti i javnog života, izmijeniti znanja, iskustva i vrijeme iskoristiti za uvijek potreban ženski networking. Također, na konferenciji će biti predstavljen i Liderov specijal u kojem će, osim aktualnih tema iz svijeta ženskog biznisa, biti objavljena tradicionalna rang-lista 300 najmoćnijih poslovnih žena domaćeg tržišta. I dok odbrojavamo dane do novog međunarodnog susreta s vodećim stručnjakinjama, menadžericama, poduzetnicama i lidericama na kojem si mjesto možete osigurati prijavom putem linka (broj mjesta je ograničen, pa požurite!), prisjetimo se tko se sve prošle godine smjestio u top deset najmoćnijih žena hrvatskog biznisa.
1. Zsuzsanna Ortutay, INA Grupa
Preuzevši ulogu predsjednice Uprave INA Grupe u lipnju 2023., Zsuzsanna Ortutay prvi je puta dospjela na Liderovu listu 10 najmoćnijih žena u biznisu te odmah zasjela na prvo mjesto, s upravljačkom moći koja je iznosila 4,67 milijardi eura. Budući da je dvije i pol godine prije imenovanja predsjednicom Uprave, bila u Nadzornom odboru Ine, dobro je upoznata s poslovanjem kompanije. U Ini će nastaviti s provedbom projekata poput modernizacije Rafinerije nafte Rijeka, a radit će i na rješenjima u području obnovljivih izvora energije.
2. Simona Kostrevc, Petrol
Zbog prelaska na poziciju predsjednice Uprave Petrola u prosincu 2022. (nekoliko tjedana nakon izlaska Liderove liste 10 najmoćnijih žena) Simona Kostrevc prošle je godine debitirala na drugom mjestu. Uključujući prihode tvrtke Crodux Derivati Dva, koji su u studenom 2022. postali dio Petrola, njezina upravljačka moć iznosila je nešto više od dvije milijarde eura. U Hrvatskoj se Petrol 2022. suočio s rastom cijena naftnih derivata i energenata, a odgovor Kostrevc na te izazove bile su mjere štednje, optimizacija opskrbnog lanca te diverzifikacija portfelja.
3. Lada Tedeschi Fiorio, Atlantic Grupa
Nakon što je četiri godine za redom bila na vrhu liste deset najmoćnijih žena, članica Uprave i suvlasnica Atlantic Grupe Lada Tedeschi Fiorio lani je bila godine trećeplasirana, upravljajući tad s 858,31 milijun eura. Kao potpredsjednica za korporativnu strategiju i rast Tedeschi Fiorio upravlja strategijama, aktivnostima spajanja i preuzimanja te razvojem novih proizvoda.
4. Martina Dalić, Podravka
Bivša potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva te sadašnja predsjednica Uprave Podravke Martina Dalić tri je godine na listi deset najmoćnijih žena hrvatskog biznisa. S drugog mjesta na kojemu je bila 2022. i 2021., Dalić je prošle godine zauzela četvrto mjesto Liderove liste, s upravljačkom moći koja je s 621 milijun eura narasla na sadašnjih 684,29 milijuna eura.
5. Antonija Glavaš, PPD
Lani je prvi put na listi bila i Antonija Glavaš, članica Uprave Prvog plinarskog društva u vlasništvu Energije Naturalis, grupacije koja je u 2022. godini ostvarila rast od 63 posto, odnosno više od tri milijarde eura. U PPD-u je Glavaš zadužena za prodaju plina i koordinaciju međunarodnih timova, a njezina upravljačka moć lani je iznosila ukupno 4,88 milijardi eura.
6. Anita Letica, Philip Morris Zagreb
Devet godina za redom, otkako je postala predsjednica Uprave Philipa Morrisa Zagreb, Anita Letica nalazila se na listi deset najmoćnijih, a nakon petog mjesta 2022., prošle je godine zauzela šesto. U Philipu Morrisu zadužena je za hrvatsko i slovensko tržište te lani upravljala s 549,32 milijuna eura. Kako se potrebe i želje potrošača i zaposlenika mijenjaju, u hrvatskoj podružnici jedne od najvećih svjetskih duhanskih kompanija Letica će, kaže, nastaviti s transformacijom, ne samo kompanije, nego i cijele duhanske industrije.
7. Iva Pripuz Špekuljuk, C.I.O.S. Grupa
Pretprošle godine popisu najmoćnijih žena predsjednica Uprave C.I.O.S. Grupe Iva Pripuz Špekuljuk pridružila se prvi puta i to na petom mjestu. Prošle je godine pak s upravljačkom moći od 394,93 milijuna eura na sedmom mjestu, a sve zahvaljujući globalnom rastu potražnje za sekundarnim sirovinama koji se nakon 2021. nastavio i u 2022. godini. Pripuz Špekuljuk nasljednica je obiteljske grupacije u kojoj radi od svoje dvadeset četvrte godine, a u većini članica Grupe bila je ili članica uprave ili njihovih nadzornih odbora.
8. Irena Langer-Breznik, M SAN Grupa
Došavši na mjesto predsjednice Uprave M SAN Grupe, domaće IT grupacije i regionalnog distributera IT opreme i uređaja, Irena Langer-Breznik zaslužila je svoj lanjski debi na liderovoj listi deset najmoćnijih žena hrvatskog biznisa. U M SAN-u je od 2007. godine, na čelo grupacije došla je s mjesta članice Uprave najvećeg internetskog trgovca u Hrvatskoj, eKupi, tvrtke u sustavu M SAN Grupe. Njezina upravljačka moć iznosila je 435,47 milijuna eura, a lani su joj se, kako je izjavila, otvorile nove poslovne prilike u području zelene tranzicije te nastavili s ulaganjima u brendove VIVAX, MS LUX i MS Energy.
9. Jasenka Joukhadar, Medical Intertrade
Na listi najmoćnijih treću godinu za redom bila je i Jasenka Joukhadar, predsjednica Uprave i vlasnica jedne od najvećih veledrogerija u Hrvatskoj Medical Intertradea, lanca ljekarni Joukhadar te proizvodne tvrtke Yasenka. Od kada je nakon smrti supruga Mohameda Radwana Joukhadara preuzela vodstvo grupacije koju su zajedno gradili trideset godina te time prvi put dospjela na listu 2021. godine, Joukhadar je kontinuirano povećavala svoju upravljačku moć koja je lani iznosila 337,44 milijuna eura. Medical Intertrade je ujedno i najveća tvrtka u vlasništvu žene u Hrvatskoj.
10. Nataša Rapaić, Hrvatski Telekom
Nakon osmog mjesta 2021. i 2022. godine, članica Uprave i glavna operativna direktorica za privatne korisnike Hrvatskoga Telekoma Nataša Rapaić je 2023. zauzela deseto mjesto, ponajviše zbog toga što se njezina upravljačka moć smanjila s više od milijardu na 892,24 milijuna eura. U HT-u je već 20 godina, a iako je poslovanje i ove godine bilo izazovno te je makroekonomsko i poslovno okruženje bilo zahtjevno, Rapaić je kazala da su ostvarili dobre rezultate. Daljnjim ulaganjima u mrežu žele ići iznad onoga što se traži i očekuje te pokazati što je sve moguće.
Detalje s konferencije pratite na našem portalu, a svoje mjesto na konferenciji osigurajte na vrijeme prethodnom prijavom