Najprije je bio uzdah olakšanja nakon što je završilo razdoblje restriktivnih mjera, a sada već, unatoč tome što gospodarstvo još osjeća posljedice, vlada umjereni optimizam. Pa čak i ta jesen koju mnogi sa zebnjom očekuju ne mora ispasti toliko loša (iako je zaista teško sve predvidjeti).
Da se gospodarstvo počelo buditi, to je svima jasno, no neki su u lipnju poslovali čak i bolje nego u istome mjesecu lani ili im se u tome mjesecu poslovanje toliko probudilo da su se primaknuli prošlogodišnjim rezultatima.
Pomalo nas je iznenadilo kad smo od predsjednika Uprave Spačve Josipa Faletara čuli da je ovaj lipanj nadmašio prošlogodišnji za čak deset posto, a već u svibnju osjetio se napredak, no ipak za četvrtinu slabiji od lanjskoga. No lockdown je ostavio posljedice pa je ukupni izvoz te kompanije bio 66 milijuna kuna u prvih šest mjeseci (lani 84 milijuna kuna), a ukupni prihodi 98 milijuna kuna (lani 122 milijuna kuna). U drvoprerađivačkoj industriji bolje su rezultate osim Spačve mogli postići, objašnjava suvlasnik Sherif grupe Murat Pašić, proizvođači poluproizvoda i podsjeća na to da 'namještajci' uz automobilsku industriju uvijek prvi nastradaju. O tome govori i Zdravko Jelčić, predsjednik NO-a Spin Valisa, koji kaže da su im poslovni rezultati za prvih šest mjeseci približni lanjskima, najviše zahvaljujući plasmanima u prva dva mjeseca kad su realizirali ugovore sa starim, ali i novim kupcima koje su potpisali 2019. Lansirali su, kaže, i nove proizvode, što je utjecalo na dobre rezultate, koji su se ipak srozali u lockdownu.
– Međutim, u lipnju je ponovo oživjelo tržište pa smo velikim dijelom vratili izgubljeno u prethodna tri mjeseca. Ne mogu reći da sam nezadovoljan s obzirom na ono što nas je snašlo, ali tako je kod svih 'namještajaca' – kaže Jelčić.
Faletar veli da su odgodili neke investicije, posljednji tjedan u srpnju i prva dva tjedna u kolovozu na kolektivnom su godišnjem odmoru.
– Što nas čeka iza toga, veoma je teško predvidjeti. Kad bi mi netko znao reći kako će se razvijati situacija s pandemijom, možda bih vam mogao nešto procijeniti. Ovako idemo oprezno, korak po korak, ovisno o situaciji donosit ćemo odluke i prilagođavati se – kaže Faletar.
Međutim, naveli smo, nekima se jesen i smiješi. Vinko Matijević, prokurist požeškog Plamena, kaže da su toj tvrtki koja izvozi 90 posto svojih proizvoda u travnju narudžbe pale na 22 posto zato što 60 posto prihoda od izvoza ostvaruje poslujući s Talijanima. Ipak, sudeći po najavama, za ovu tvrtku, čini se, nema zime ni ove jeseni koju poduzetnici, inače, sa strahom očekuju. Naime, nakon lockdowna, u lipnju je Plamenov izvoz bio za 14 posto veći nego u istom mjesecu lani, i to zato što su Talijani povukli velike zaostale količine. No ni ta količina nije nadoknadila prošlogodišnje narudžbe. Kako sad stvari stoje, upravo zbog toga smiješi mu se jesen.
– Upravo smo danas dobili informaciju da će u rujnu i listopadu naručiti znatne količine peći kako bi nadomjestili neaktivnost u vrijeme lockdowna. Do kraja godine očekujem da ćemo realizirati 90 posto narudžbi, a već smo se pripremili da će to biti 70 posto. Mogu reći da smo vrlo zadovoljni s obzirom na to da smo se u jednom trenutku tijekom lockdowna zaista bojali na što će ovo izaći – kaže Matijević.
Što misle i očekuju od nadolazeće jeseni u DIV Grupi, Saponiji, Liburnia pomorskoj agenciji i drugi poduzetnici možete pročitati u novom broju digitalnog i tiskanog izdanja Lidera