Kripto
StoryEditor

Carine su samo vrh ledenog brijega, upozorava milijarder Ray Dalio

08. Travanj 2025.
Kripto prati dionice u stopu, usred onoga što Ray Dalio naziva slomom globalnog poretka koji se događa ‘jednom u životu’

Milijarder i investitor Ray Dalio sugerira da prošlotjedni pad tržišta izazvan sveobuhvatnom carinskom politikom američkog predsjednika Trumpa otkriva više od samo kratkoročne volatilnosti i bijega u sigurnost.

Dalio, osnivač Bridgewatera, najvećeg svjetskog hedge fonda po diskrecijskoj imovini pod upravljanjem, napisao je u ponedjeljak da svijet svjedoči kaosu koji se događa ‘jednom u životu’ i koji signalizira ‘slom’ globalnog poretka.

U ponedjeljak kasno navečer Trump je zaprijetio podizanjem carina na kinesku robu za dodatnih 50 posto. Kinesko ministarstvo trgovine odgovorilo je, tvrdeći da će zemlja odlučno poduzeti protumjere kako bi zaštitila svoja prava i interese.

- Iako su ove najave carina vrlo važan razvoj i svi znamo da ih je predsjednik Trump uzrokovao, većina ljudi gubi iz vida temeljne okolnosti koje su ga dovele do izbora za predsjednika i dovele do ovih carina - napisao je Dalio.

Dalio tvrdi da su carine samo simptomi pet temeljnih sila koje preoblikuju globalni poredak: brzo rastući dug, domaća politika, promjena u načinu na koji se koristi geopolitička moć, prirodna djela i utjecaj tehnoloških inovacija poput umjetne inteligencije na svjetsko gospodarstvo.

- Dug je postao neodrživ zbog velike neravnoteže između dužnika-zajmoprimaca koji duguju previše i zajmodavaca-vjerovnika koji već drže previše - utvrdio je Dalio, navodeći odnos između Kine i SAD-a.

Korelacija kripta i dionica

Dok su bila u početku razvoja, kripto tržišta sve su se više kretala u korak s američkim dionicama, pokazujući osjetljivost na makroekonomske pokazatelje kao što su očitanja inflacije i odluke središnje banke o smanjenju stopa.

Pad bitcoina ispod razine od 75 tisuća dolara prije manje od jednog dana, zajedno s brzim smanjenjem ukupnog kripto tržišta od 8 posto od ‘Dana oslobođenja’ ukazuje na ono što Dalio opisuje kao klasični slom glavnih monetarnih, političkih i geopolitičkih poredaka, a ne samo reakciju na trgovinsku politiku.

Dalio tvrdi da međupovezanost trgovine i tokova kapitala znači da kada se uvjeti neodrživog duga i slom međunarodnog poretka materijaliziraju u konkretne političke akcije, rezultirajući bijeg u sigurnost, utječe na svu rizičnu imovinu istovremeno.

U međuvremenu, analitičari primjećuju da rast prinosa američkih državnih obveznica signalizira smanjenje potražnje za državnim dužničkim instrumentima i otvara inflacijska očekivanja.

Ipak, možda se pojavljuju neka odstupanja.

Bitcoin je povećao relativnu snagu u odnosu na tehnološke dionice, što sugerira da se, u teoriji, imovina može privremeno odvojiti od tradicionalne rizične imovine.

Od 5. studenoga, najveća kriptovaluta po tržišnoj vrijednosti ojačala je u odnosu na ‘veličanstvenu sedmorku’, grupu Nasdaq tvrtki uključujući najveća tehnološka imena poput Applea, Nvidije i Tesle.

U ponedjeljak je jedan bitcoin vrijedio oko 1993 dionice Roundhill Magnificent Seven ETF-a (MAGS), koji nudi jednaku izloženost grupi tehnoloških tvrtki. Prije godinu dana, jedan bitcoin mogao je kupiti 1756 dionica burzovnog fonda, kada je vrijedio 69 tisuća dolara.

Matthew Sigel, voditelj istraživanja digitalne imovine u VanEcku, rekao je iako su prinosi od 10-godišnjih državnih obveznica porasli u ponedjeljak, reakcija bitcoina bila je ‘primjetno prigušena’, što ukazuje na potencijalno odvajanje od makro-osjetljivih događaja.

08. travanj 2025 12:02