Šef Tesle Elon Musk optužen je za trgovanje na temelju povlaštenih informacija protiv svojih sljedbenika koristeći dogecoin, u sudskom podnesku protiv tehnološkog poduzetnika u srijedu.
Optužbe su nastavak tužbe u iznosu od 258 milijardi dolara koju je ista skupina podnijela u lipnju 2022., optužujući Muska i njegove tvrtke da su prouzročili stotine milijardi gubitaka za vlasnike Dogecoina.
Dogecoin agenda
Prema izmijenjenom podnesku na saveznom sudu na Manhattanu 31. svibnja, Elon Musk sudjelovao je u ‘namjernom tijeku karnevalske manipulacije tržištem‘, kroz ‘cirkus publiciteta‘ namijenjen pumpanju dogecoinove cijene.
Te vratolomije uključuju njegove javne nastupe i aktivnosti na društvenim mrežama koje utječu na dogecoin koje datiraju iz travnja 2019. Ove vratolomije povećale su cijenu dogecoina za 36.000 posto na 0,70+ dolara do svibnja 2021. Danas doge trguje 90 posto niže od vrhunca.
- Muskova izlika da je promocija dogecoina bila samo dobronamjerna zabava, ne treba je shvatiti ozbiljno, nije vjerodostojna - stoji u podnesku, označivši tajkuna ‘vrhunskim predatorom‘, a njegove milijune sljedbenika na Twitteru kao plijen.
U tužbi je navedeno da su brojne studije već pokazale učinak tweetova Elona Muska na cijenu dogecoina. Doista, Muskove najave da će početi prihvaćati dogecoin u SpaceX-u 2021. godine, i njegov posjet sjedištu Twittera nakon što je preuzeo tvrtku prošle godine, pridonijeli su promjeni cijene dogea.
Musk je ponovno iskoristio svoj utjecaj mijenjajući Twitterov logotip plave ptice u fotografiju dogea na tri dana, pomažući u rastu za 30 posto.
U podnesku se dodaje da su Musk i Tesla profitabilno trgovali oko ‘planiranih poteza‘ milijardera, navodeći blockchain zapise kao dokaz.
Naime, u tužbi se tvrdi da se pronašla adresa novčanika (DH5ya), koja je navodno pripadala Musku i postala najveći pojedinačni vlasnik dogecoina do veljače 2021. Taj je novčanik zatim prodao dogecoin vrijedan milijune dolara više puta tijekom travnja 2021.
Prijevara s vrijednosnim papirima?
Ključni dio tužbe je pretpostavka da je dogecoin neregistrirani vrijednosni papir prema postojećim standardima Američke komisije za vrijednosne papire i burze (SEC).
Musk su osnovali tvorci Dogecoina Billy Markus i Jackson Palmer još 2013. godine, ali oni su godinama ostali neuključeni u razvoj projekta. Sam Markus često se šali s Elonom Muskom na Twitteru, a obojica često daju vesele komentare o kriptu preko Twittera.
Kada je originalna tužba podnesena prošle godine, Muskovi odvjetnici rekli su da je tužba maštovita.
- Nema ništa nezakonito u tweetanju riječi podrške ili smiješnih fotografija o legitimnoj kriptovaluti koja i dalje drži tržišnu kapitalizaciju od gotovo 10 milijardi dolara - rekli su.