Rusija je u posljednje vrijeme napravila značajan iskorak i postala drugi najveći rudar bitcoina na svijetu, odmah nakon SAD-a.
Kina je nekada bila vodeće svjetsko središte kripto rudarstva, koje je činilo između 65 i 75 posto ukupne računalne snage bitcoin mreže. No, otkako je vlada u biti zabranila tu praksu 2021. godine, zatvarajući neke od najvećih svjetskih objekata, globalno okruženje kripto rudarenja se izmijenilo.
S jedne strane pojavila su se nova rudarska žarišta poput Kazahstana. S druge strane, rudari u SAD-u povećali su kapacitete kako bi zadovoljili potražnju, pomažući zemlji da zauzme tzv. ‘pole position‘.
Međutim, stvari se brzo mijenjaju i SAD možda neće moći zadržati vodstvo.
Prema BitRiveru, ruskoj tehnološkoj tvrtki koja upravlja postrojenjima za rudarenje kriptovaluta na hidroelektrane, ruski rudarski kapacitet dosegao je jedan gigavat u razdoblju od siječnja do ožujka 2023., što je svrstava na drugo mjesto po prvi put. U komentarima koje je prenio Kommersant, izvršni direktor BitRivera Igor Runets rekao je da uspon Rusije dolazi u trenutku kada je tempo rudarenja u SAD-u usporen rastom cijena električne energije i ukidanjem poreznih poticaja.
- Osim toga, veliku većinu opreme američki rudari su kupili na kredit, tako da su mnoge tvrtke s prekomjernom financijskom polugom u procesu bankrota ili su već bankrotirale - dodao je.
Američki rudari suočavaju se s većim porezima
Sve u svemu, porezno i regulatorno okruženje u kojem se nalaze američki kripto rudari u posljednje je vrijeme postalo znatno manje gostoljubivo.
Od izuzeća koja omogućuju kvalificiranim velikim računalnim objektima plaćanje snižene stope poreza u Montani, trend se mijenja i zahtijevaju se dodatni porezi koji ciljaju kripto rudare.
Na primjer, u proračunu predsjednika Bidena za 2023. godinu Ministarstvo financija predložilo je trošarine od 30 posto. Porez se naplaćuje na troškove napajanja kripto rudarskih postrojenja. Prema tim prijedlozima, rudarske tvrtke također će morati izvijestiti koliko električne energije koriste i svoje izvore energije.
‘Greenbook‘ Ministarstva financija objavljen u ožujku tvrdi da rast rudarenja digitalne imovine ima negativan utjecaj na okoliš. Također može povećati cijene energije. Ovaj potez jasno pokazuje da je cilj poreza ograničiti rast kripto rudarenja. U dokumentu se dodaje da bi trošarina na potrošnju električne energije od strane rudara digitalne imovine mogla smanjiti rudarsku aktivnost zajedno s povezanim utjecajima na okoliš i drugim štetama.
Savezni zakonodavci shvaćaju povećanje poreza kao sredstvo za suzbijanje sektora. Dok su neke države zauzele izravniji pristup kako bi zaustavile kripto rudarenje.
Okrug Buncombe u Sjevernoj Karolini trebao bi uvesti jednogodišnji moratorij na sve rudarske aktivnosti. To je namijenjeno da se lokalnoj upravi da vremena da prepravi svoje politike zoniranja kako bi se prilagodila kripto-rudarskim objektima.
U međuvremenu, Teksaški senat je predstavio zakon kojim će se regulirati način na koji rudari bitcoina komuniciraju s državnom elektroenergetskom mrežom i kako se oporezuje njihova zarada.
Rusko kripto rudarenje dobilo državnu potporu
Dok lokalne, državne i nacionalne vlasti u SAD-u žele ovladati sektorom kripto rudarenja, nedavni događaji sugeriraju da bi Rusija mogla dodatno smanjiti jaz između dva najveća rudara bitcoina na svijetu.
Nedavno je objavljeno da će ruska vlada subvencionirati novi rudarski centar od 100 megavata u istočnom Sibiru.
Trenutno izgrađena od strane BitRivera, nova kripto farma neće plaćati porez na zemljište ili imovinu i imati koristi od smanjene stope poreza na dohodak. Također će dobiti subvencioniranu električnu energiju po 50 posto cijene.