Kripto
StoryEditor

Insajderi MELANIA meme tokena navodno zaradili 150 milijuna dolara

06. Svibanj 2025.
TRUMP and MELANIA crypto coinsfoto Shutterstock
Ovo nije prvi put da se Melania Trump povezuje s kontroverznim kripto projektima, i njezin NFT ‘šef države‘, bio je predmet istrage

Meme token MELANIA, povezan s bivšom prvom damom SAD-a Melanijom Trump, izazvao je novu buru na kripto tržištu. Prema istrazi Financial Timesa, skupina od 24 digitalna novčanika ostvarila je gotovo 100 milijuna dolara dobiti zahvaljujući sumnjivim trgovinskim aktivnostima koje su prethodile službenoj objavi tokena – u vremenskom okviru manjem od tri minute.

Sumnje na insajdersko trgovanje

Analiza aktivnosti na blockchainu pokazuje da su ovi novčanici kupili MELANIA tokene u vrijednosti od 2,6 milijuna dolara neposredno prije objave lansiranja 19. siječnja na društvenoj mreži Truth Social. Cijena tokena ubrzo je naglo porasla, a čak 81 posto svih prodaja izvršeno je unutar prvih 12 sati, omogućujući ranim ulagačima da unovče dobit.

Usporedbe radi, token TRUMP, povezan s Donaldom Trumpom, lansiran je dva dana ranije bez sličnih aktivnosti prije objave. U njegovu je slučaju distribucija započela nekoliko sekundi nakon javnog otkrivanja, što dodatno naglašava netipičan obrazac trgovanja u slučaju MELANIA-e.

Novčanici koji su među prvima kupovali MELANIA tokene povezani su s projektima vezanima uz teksaškog kripto poduzetnika Haydena Davisa. Iako je Davis u razgovoru s poznatim YouTube istraživačem Coffeezillom zanijekao da je imao financijsku korist ili kontakt s Melanijinim timom, Financial Times je pomoću analitičkog alata Bubblemaps uspio povezati rane transakcije s računima povezanima s njegovim prethodnim pothvatima, uključujući i kontroverzni token LIBRA koji je navodno iskorištavao lik argentinskog predsjednika Javiera Mileija.

Izazovi regulacije 

Iako ponašanje ovih trgovaca očigledno ukazuje na iskorištavanje privilegiranih informacija, američka Komisija za vrijednosne papire (SEC) trenutačno ne klasificira ovakve tokene kao vrijednosne papire – što ih izuzima iz zakonske regulative o trgovanju povlaštenim informacijama. To dodatno produbljuje regulatornu prazninu na tržištu digitalne imovine.

Bivši predsjednik američkog regulatora za terminsko trgovanje (CFTC), Tim Massad, otvoreno je kritizirao uključenost predsjedničkih obitelji u komercijalne tokene, opisujući to kao "jasno pogrešno" zbog mogućih sukoba interesa i političkog utjecaja.

Token MELANIA lansiran je preko entiteta MKT World LLC sa sjedištem u Delawareu, koji je Melania Trump koristila i u prethodnim poslovnim pothvatima od 2021. godine. Prema FT-u, ta je organizacija povukla 64,7 milijuna dolara kroz primarne prodaje i naknade, ali njezina precizna struktura i model podjele dobiti nisu poznati. Melania Trump dosad nije javno komentirala ni vlasničku strukturu ni tržišne aktivnosti povezane s tokenom.

Ogroman interes izazvao je zagušenje blockchaina Solana, na kojem su MELANIA i TRUMP tokeni distribuirani. U prva 24 sata zabilježeno je 10 milijuna transakcija s ukupnim volumenom od 1,25 milijardi dolara, a terminsko trgovanje premašilo je čak 50 milijardi dolara. Popularne kripto aplikacije poput Phantoma i Coinbasea imale su tehničke poteškoće zbog navale korisnika.

U tjednima nakon lansiranja, tržište je doživjelo oštar pad: razvojni timovi počeli su rasprodavati tokene kroz jednostrano osiguranje likvidnosti, čime je vrijednost MELANIA-e pala s vrhunca od 13 dolara na svega 0,38 dolara, prije djelomičnog oporavka.

Kontroverzna digitalna povijest Melanije Trump

Ovo nije prvi put da se Melania Trump povezuje s kontroverznim kripto projektima. czbog potencijalne trgovine pranjem novca. Također, 2024. najavila je novu NFT platformu s humanitarnim predznakom, usmjerenu na djecu u udomiteljstvu, što su pojedini analitičari nazvali pokušajem “ispiranja” imidža.

Pojava političkih meme tokena poput MELANIA i TRUMP otvara važno pitanje: mogu li političke figure i njihove obitelji legitimno monetizirati svoj imidž kroz neregulirane tokene koji se ponašaju kao visoko spekulativna financijska imovina?

Iako su tokene tehnički klasificirani kao ‘zabavni‘ ili ‘kolekcionarski‘, njihova tržišna dinamika – milijuni dolara u prometu, nagli skokovi i padovi vrijednosti, te zamagljeni izvori profita,  sve više podsjeća na financijske instrumente koji bi u tradicionalnom okruženju podlijegali strogoj regulaciji.

06. svibanj 2025 16:02