
Danas se tvrtke suočavaju s dilemom: iako kriptovalute imaju nekoliko prednosti, uključujući niže naknade, brže transakcije i globalnu dostupnost, one također predstavljaju rizike kao što su nekontrolirana volatilnost i sigurnosni problemi, a oba su i dalje ključni za potrošače. To potvrđuje i istraživanje objavljeno sredinom 2022. godine, koje pokazuje da 50,6 posto online kupaca vidi kriptovalute kao budućnost plaćanja, dok najnovija anketa na četiri tisuće ljudi u SAD-u pokazuje da manje od jedan posto identificira kripto kao svoj preferirani način online plaćanja.
U tom kontekstu, postavljaju se ključna pitanja: Trebaju li tvrtke koje se bave e-trgovinom doista integrirati kriptovalute kao rješenje za plaćanje ili je to samo još jedan prolazni trend? Mogu li stablecoini ponuditi pouzdaniji put naprijed?
Mjesto koje kriptovalute zauzimaju u današnjoj e-trgovini
Postoje neke platforme koje koriste digitalnu imovinu kao sredstvo plaćanja. Prema nedavnoj studiji možemo vidjeti da sektor e-trgovine i maloprodaje ima najveći broj tvrtki koje nude kripto plaćanja, ukupno 76 tvrtki koje uspješno koriste ovu tehnologiju. Zapravo, već je primjetna integracija kriptovaluta u poslovne procese, iako još nije mainstream, što ukazuje da je usvajanje kriptovaluta u e-trgovini tek u ranoj fazi. Iako je usvajanje kriptovaluta od strane tvrtki za e-trgovinu tek u nastajanju, tvrtke s globalnom bazom kupaca već su počele ubirati prednosti kripto transakcija. Ipak, to se prije svega odnosi na velike tvrtke, jer 85 posto njih, koje zarađuju preko milijardu dolara godišnje, već prihvaćaju kriptovalute.
Suprotno tome, što se tiče trgovaca srednje veličine, koji zarađuju od 250 milijuna dolara do milijarde dolara, samo 23 posto usvojilo je kripto plaćanja. U svakom slučaju, lako prihvaćaju uplate od međunarodnih klijenata bez potrebe za rješavanjem tečajeva, duge obrade transakcija i visokih naknada, za razliku od tradicionalnih metoda plaćanja.
Na primjer, jedna od platformi za e-trgovinu, Shopify, aktivno integrira kripto plaćanja i omogućuje trgovcima prihvaćanje digitalnih transakcija od kupaca širom svijeta putem globalnih pristupnika plaćanja. A s obzirom na pozitivan regulatoran pristup u posljednje vrijeme, očekuje se samo povećanje takvih slučajeva. Unatoč tome, postoje neki izazovi s kojima se tvrtke moraju suočiti, vrijednost nekih kriptovaluta može značajno fluktuirati u kratkim vremenskim razdobljima, što je velika briga za trgovce zbog nemogućnosti uspostavljanja stabilne politike cijena. U tom smislu, stablecoin se može smatrati izlazom za tvrtke u sektoru e-trgovine.
Stablecoini, najizdrživija opcija za e-trgovinu?
Stablecoini su među najboljim izborima za e-trgovinu jer istovremeno čuvaju prednosti kripto plaćanja i neutraliziraju rizike volatilnosti. Osim smanjenja rizika, stablecoini su također transparentniji i sigurniji za oči javnosti, što povećava povjerenje. Na primjer, Circle, izdavatelj USDC-a, dužan je dostavljati mjesečna izvješća o atestiranju neovisnih računovodstvenih tvrtki, što povećava povjerenje korisnika u njegovu transparentnost. Potencijal za široku primjenu također je diktiran tekućim revizijama propisa, koje igraju značajnu ulogu u uspostavljanju jasnih smjernica. Na primjer, nedavno je Zastupnički dom američkog Kongresa predstavio ažuriranu verziju STABLE Acta, značajno revidirajući nacrt iz prethodnog mjeseca.
Nova verzija ima za cilj podržati stablecoine uvođenjem novih mehanizama usklađenosti, proširenjem regulatornog nadzora i mogućim stvaranjem federalnog okvira za izdavanje stablecoina za plaćanje. Dakle, kako propisi poprimaju oblik, tvrtke za e-trgovinu mogle bi postati prve koje će ponuditi stablecoine kao sredstvo plaćanja kako bi ostale ispred tržišta, a to bi moglo značajno utjecati na rast sektora i privući značajnu pozornost.
Osim toga, stablecoine je moguće integrirati unutar postojećih usluga plaćanja, primjerice PayPal je već počeo usvajati kriptovalute kao dio svojih usluga i najvjerojatnije nećemo morati dugo čekati da drugi slijede trend. To je uglavnom zato što tvrtke ne bi trebale ponovno graditi svoju platnu infrastrukturu za uspješnu implementaciju stablecoina, što je prilično lako učiniti. Osim toga, upotrebom stablecoina putem takvih robusnih platformi s naprednim mehanizmima kibernetičke sigurnosti, tvrtke mogu smanjiti rizike i spriječiti prijevare.
Konačno, stablecoini mogu otvoriti pristup novim tržištima za potrošače u regijama s ograničenom bankarskom infrastrukturom. Europski parlament je 2021. u svom brifingu istaknuo da stablecoini mogu pozitivno utjecati na globalnu trgovinu, olakšati razvoj globalnih platnih aranžmana i poboljšati financijsku uključenost u razvijenim zemljama i zemljama u razvoju. Dakle, ovo potvrđuje da bi usvajanje stablecoina od strane tvrtki za e-trgovinu moglo igrati ključnu ulogu u širenju njihova dosega.
Mogući standard za prekogranična plaćanja
Integracija kripto plaćanja u e-trgovini ne bi se trebala promatrati kao traganje za trendom, već prije kao strateški potez koji bi mogao transformirati digitalnu trgovinu. Možemo očekivati da bi u roku od pet do 10 godina stablecoini mogli postati standard za prekogranična plaćanja i promijeniti način na koji tvrtke i potrošači sudjeluju u digitalnim transakcijama.
Budući da su stablecoini dosljedni i podržani dolarima ili novčanim ekvivalentima, tvrtkama nude zaštitu od pretjerane volatilnosti, besprijekornu integraciju s postojećim uslugama plaćanja i širenje u regijama s ograničenom financijskom infrastrukturom. Međutim, tvrtke bi trebale razmotriti snažne sigurnosne mehanizme, upravljanje transakcijama i pridržavanje regulatornih propisa kako bi učinkovito iskoristile ovaj način plaćanja.