Kripto
StoryEditor

Koliko kamatne stope u SAD-u stvarno utječu na kriptovalute?

21. Ožujak 2025.
FED, kamatne stope
Analiza pokazuje da je kripto i dalje osjetljiv na kamatne stope u SAD-u, pri čemu bitcoin često odražava volatilnost koju pokreće Fed

Odluke Feda o kamatnim stopama postale su ključni trenuci za kripto tržišta. Od 2022., kada je Fed počeo agresivno podizati stope kako bi se izborio s neumjerenom inflacijom, digitalna imovina odražava volatilnost na tradicionalnim tržištima.

Najnovija analiza Santimenta sugerira da ova korelacija neće uskoro nestati, ako išta, to postaje nova normala.

Kamatne stope i tržišne reakcije

Prema analitičkoj platformi, svaki sastanak Saveznog odbora za otvoreno tržište (FOMC) ima tendenciju generiranja velikih tržišnih reakcija. 2022., kada su se stope popele s gotovo nule na 4,50 posto do prosinca, kripto tržišta i dionička tržišta doživjela su značajan pad, s inflacijom od 9,1 posto.

Podaci Santimenta sugeriraju da trgovci često djeluju preventivno, što dovodi do povećane volatilnosti u danima koji vode do objave FOMC-a. Platforma je analizirala nekoliko primjera odluka FOMC-a i odgovarajućih kretanja cijena bitcoina, otkrivajući ponavljajući obrazac: cijena imovine imala je tendenciju oštre reakcije na stvarne odluke o stopama, kao i na prevladavajući makroekonomski sentiment.

U ožujku 2022., nakon što je Fed podigao stope po prvi put od 2018., cijena bitcoina pala je 5 posto u roku od tjedan dana. Pad je bio još drastičnijih 18 posto u lipnju, nakon porasta od 75 baznih bodova (0,75 posto). Međutim, u rujnu je kripto tržište doživjelo kratak porast od 6 posto nakon što je Fed najavio još jedno povećanje od 75 baznih bodova. Uspon je uglavnom bio potaknut špekulativnim trgovanjem i ubrzo je pao.

Povećanje stope u ožujku 2023. izazvalo je drugačiji odgovor od bitcoina, pri čemu je kriptovaluta porasla za 12 posto u dva tjedna jer su ulagači očekivali usporavanje budućih povećanja. To se vidjelo u prosincu te godine, kada je smanjenje stope od 25 baznih bodova pokrenulo rast vrijednosti bitcoina od 15 posto, budući da su sudionici na tržištu tu odluku smatrali zaokretom prema popuštanju.

Unatoč tome, bitcoin je pao 8 posto nakon drugog sastanka FOMC-a 2024. koji je držao stope stabilnim na 5,25 do 5,50 posto. Suprotno tome, smanjenje stope u rujnu dovelo je do porasta cijene za 10 posto u roku od 10 dana.

Osjećaj tržišta i makro utjecaj

U novije vrijeme, Fedova odluka da zadrži stope na 4,25 do 4,50 posto nakon posljednjeg sastanka dovela je do manjih fluktuacija bitcoina, čime je pao ispod 84.000 dolara prije stabilizacije. Prema stručnjacima, ova je otpornost rezultat prethodnog iščekivanja odluke Feda, što znači da nije bilo iznenađenje.

Blockchain podaci također su otkrili povećanje aktivnosti kitova, s velikim novčanicima koji su akumulirali više od 200.000 bitcoina mjesec dana prije objave. Osim toga, trgovci špekuliraju o potencijalnim smanjenjem kamatnih stopa u drugoj polovici 2025., za koje očekuju da će ponovno oživjeti zamah kriptovaluta.

U konačnici, unatoč tome što neki analitičari to umanjuju, osjetljivost tržišta na kamatne stope sugerira trajnu korelaciju između kripta i mainstream financija. Neki vjeruju da bi se kripto na kraju mogao odvojiti od makroekonomskih trendova, ali nalazi Santimenta pokazuju da ulagači još uvijek snažno reagiraju na tradicionalne monetarne politike.

26. ožujak 2025 17:28