Bitcoin je jučer nakratko dosegnuo 38.400 dolara, ali se povukao na razine od oko 38.000 dolara. Kako je cijena najveće kriptovalute rasla, čini se da se ponuda u mjenjačnicama smanjuje.
Ovo smanjenje neki pripisuju značajnim regulatornim mjerama s kojima se suočavaju centralizirane kripto mjenjačnice, koje su nekada bili veći lideri industrije i ključni u pružanju likvidnosti i globalne dostupnosti industriji.
Opadajuća ponuda bitcoina na mjenjačnicama
Prema najnovijoj analizi Santimenta, ponuda bitcoina u mjenjačnicama dosljedno se pomiče prema samo-skrbništvu (self custody), što se podudara s padom ugleda kripto tvrtki.
Ukupna ponuda bitcoina u mjenjačnicama pala je na 5,38 posto, što je najniža ponuda od prosinca 2017. godine. Takav se trend može smatrati optimističnim jer ukoliko se potražnja poveća, a ponuda ostane na niskim razinama, cijena će porasti. Ulagači također vjeruju da je bitcoin spreman za veće dobitke kako se regulatorne prepreke s kojima se suočavaju centralizirane kripto mjenjačnice pojačavaju i na kraju rješavaju.
Pravna bitka za Binance, kao prvo, još nije gotova. Tvrtka je nedavno platila 4,3 milijarde dolara za podmirenje optužbi s američkim vlastima bez priznanja krivnje.
Osnivač Binancea, koji je odstupio s pozicije glavnog izvršnog direktora, Changpeng CZ Zhao, priznao je krivnju za kršenje Zakona o tajnosti banaka, te će morati ostati u SAD-u dok sud u Seattleu ne odluči treba li ostati do izricanja presude u veljači ili se može vratiti u Ujedinjene Arapske Emirate, gdje ima državljanstvo.
Coinbase je, s druge strane, dobio sudski poziv od Američke komisije za trgovanje robnim ročnicama (CFTC), za koji se nagađalo da je povezan s Bybitom.
Tetherova adrese na mjenjačnicama u usponu
Kripto analitička tvrtka također je otkrila da deset najvećih tether novčanika na mjenjačnicama zajedno drže 15,23 milijarde dolara, povećavajući tako kupovnu moć sredstava na mjenjačnicama na najvišu razinu u 17 mjeseci.
Povećanje ponude kriptovaluta na mjenjačnicama moglo bi ukazivati na porast prodajne aktivnosti unutar sektora, što bi moglo signalizirati medvjeđu putanju cijene. Međutim, fokus je na USDT metrici, koji je najkorišteniji i najveći stablecoin po tržišnoj kapitalizaciji, koji je poznat po dosljednom održavanju svoje vrijednosti vezane za američki dolar, uz sve kritike i teorije zavjere.
Investitori mogu odlučiti zadržati svoja sredstva u stablecoinu kao što je USDT kako bi ih zaštitio od volatilnosti koja je obično povezana s altcoinima. Značajan broj vlasnika stablecoina smatra tu imovinu utočištem, s kojom na kraju planiraju ponovno ući na volatilno kripto tržište. Čin kupnje imovine poput bitcoina pomoću tethera može prirodno pridonijeti pozitivnom utjecaju na tržišne cijene.