
Tether pohranio zlato vrijedno 8 milijardi dolara u švicarskom trezoru

Izdavatelj najvećeg svjetskog stablecoina čuva 80 tona zlata i poziva investitore na povratak fizičkoj imovini
Tvrtka Tether Holdings SA, izdavatelj najvećeg svjetskog stablecoina, uspostavila je vlastiti trezor u Švicarskoj u kojem trenutno čuva zlatne rezerve vrijedne 8 milijardi američkih dolara a prema navodima tvrtke, planira se i daljnje povećanje tih zaliha.
Kripto-kompanija sa sjedištem u Salvadoru trenutačno posjeduje gotovo 80 tona zlata, čime se svrstava među najveće privatne vlasnike tog plemenitog metala u svijetu izvan bankarskog sektora i nacionalnih vlada.
- Imamo vlastiti trezor. Vjerujem da je to najsigurniji trezor na svijetu - izjavio je izvršni direktor Tethera Paolo Ardoino za medije. Iako je potvrđeno da se trezor nalazi u Švicarskoj, točna lokacija nije otkrivena zbog sigurnosnih razloga, kao ni datum njegova osnivanja.
Bijeg od nesigurnosti
Tetherova odluka dolazi u osjetljivom trenutku za globalna financijska tržišta. Nakon godina izuzetno labave monetarne politike i rasta duga razvijenih ekonomija, posebno SAD-a, povjerenje u fiat valute, čak i američki dolar sve češće se dovodi u pitanje. Inflacija, geopolitičke tenzije i sve učestaliji pozivi na 'de-dollarizaciju' potaknuli su i privatne i institucionalne ulagače na traženje fizičkih utočišta poput zlata.
- Zlato bi, logično gledano, trebalo biti sigurnije utočište od bilo koje nacionalne valute - poručuje Ardoino. Dodaje i kako 'svaka središnja banka zemalja BRICS-a kupuje zlato', što, prema njegovim riječima, objašnjava rast cijene tog metala.
Prema podacima Svjetskog vijeća za zlato, 2022. i 2023. godine zabilježeni su rekordi u neto kupnji zlata od strane središnjih banaka s velikim udjelom iz Kine, Rusije i Indije. Tetherov potez uklapa se u taj trend, ali ovaj put iz sfere decentraliziranih financija.
Tether izdaje stablecoin USDT, koji nastoji održavati paritet s američkim dolarom i trenutačno je u optjecaju više od 159 milijardi dolara vrijednosti tog tokena. Tvrtka prima dolare u zamjenu za tokene te ostvaruje prihod ulaganjem te imovine u razne instrumente, uključujući američke državne obveznice.
Jačanje transparentnosti
Tether je kroz godine bio izložen kritikama zbog netransparentnosti, posebice u vezi s tvrdnjama da je USDT u potpunosti pokriven rezervama. Istrage američkih regulatora i medijski pritisak naveli su kompaniju da posljednjih godina poveća razinu javnog izvještavanja. U svom posljednjem izvješću iz ožujka naveli su da plemeniti metali, uključujući zlato, čine gotovo 5 posto njihovih ukupnih rezervi.
Iako je primarni izvor prihoda Tethera ulaganje u američke državne obveznice, širenje zlatnih rezervi tumači se kao signal tržištu: tvrtka želi pokazati stabilnost, dugoročnu orijentaciju i neovisnost o promjenama u američkoj monetarnoj politici. Tether uz USDT izdaje i XAUT, token čija je vrijednost vezana za jednu uncu zlata. Vlasnici XAUT-a mogu ga fizički zamijeniti za zlato u Švicarskoj, što tvrtka dodatno koristi kao dokaz konkretne pokrivenosti.
Zlatne rezerve vrijedne osam milijardi dolara ne mogu proći neprimijećeno ni na tradicionalnim tržištima. Iako su količine koje kupuje Tether još uvijek male u usporedbi s državnim akterima, analitičari smatraju da se time otvara novi smjer za cijelu industriju stablecoina.
Tetherova strategija može izazvati reakciju konkurenata, osobito Circlea, izdavatelja USDC-a, koji dosad nije diversificirao rezerve izvan kratkoročnih državnih obveznica. Otvara se pitanje hoće li 'hard asset-backed' stablecoini postati nova tržišna norma.
Zanimljivo je i da Tether nije koristio usluge tradicionalnih operatera trezora, poput Brinks ili Loomis, nego je iz sigurnosnih i troškovnih razloga odlučio uspostaviti vlastiti sustav pohrane, što dodatno naglašava razinu samostalnosti u poslovanju.