Kripto
StoryEditor

Trumpov plan ‘kratkoročne boli‘ može donijeti dugoročne dobitke kriptu

14. Ožujak 2025.
‘Kratkoročna bol‘ strategija je smanjenja inflacije i refinanciranja oko 9 bilijuna dolara američkog duga dopuštanjem slobodi tržišta

Kako trgovinski rat Donalda Trumpa eskalira, tako se visoko rizična imovina poput tehnoloških dionica i kriptovaluta rasprodaje. Međutim, sve bi to moglo biti dio glavnog plana ‘kratkoročne boli’ u strategiji kojoj je cilj smanjiti inflaciju i refinancirati oko 9 bilijuna dolara američkog duga dopuštanjem slabosti tržišta, izvijestio je Kobeissi Letter.

Planirano tržišno previranje

Čini se da je administracija jedinstvena u ovom pristupu, s ministrom trgovine Howardom Lutnickom koji je izjavio da burza ne utječe na ishode ove administracije. Ministar financija Scott Bessent rekao je da ga ne brine mala volatilnost, a Trump je priznao razdoblje prijelaza koje će trajati malo vremena.

Čini se da Elon Musk također podržava ovu strategiju, rekavši da će dionice Tesle ‘dugoročno biti dobre’ unatoč padu za 40 posto od početka ove godine.

Ovaj ‘namjerni’ pad tržišta može biti potaknut nekoliko čimbenika, kao što je rekordni državni deficit koji je u veljači dosegao 1,15 bilijuna dolara, želja za snižavanjem cijena nafte, planovi za smanjenje trgovinskog deficita SAD-a carinama i cilj smanjenja državnih poslova koji su zaslužni za nedavni rast radnih mjesta.

Čini se da Trumpovi planovi ekonomske slabosti imaju nekoliko ciljeva, uključujući smanjenje inflacije (trenutačno 2,8 posto), cijene nafte i kamatnih stopa. Također ima za cilj smanjiti deficit potrošnje, trgovinske deficite i neučinkovitost vlade.

Ekonomist Joe Foudy rekao je za Newsweek da je ovo ‘političko priznanje’.

- Ako tržište dionica odgovori negativno ili ako vidimo slabije ekonomske podatke, Trump mora biti ispred narativa. Uokvirujući kratkoročne ekonomske padove kao neophodne za dugoročne dobitke, on upravlja očekivanjima - rekao je Foudy.

- Obično bi Federalne rezerve smanjile kamatne stope kako bi stabilizirale gospodarstvo. Ali ako carine povise cijene, kreatori politike mogu oklijevati, bojeći se da bi smanjenje stopa moglo potaknuti inflaciju - komentirao je profesor ekonomije na NYU Lawrence White.

Utjecaji na kripto tržište

Ovaj pristup ‘kratkoročne boli’ već je doveo do značajne volatilnosti tržišta u svim klasama imovine, uključujući kriptovalute. Kako tradicionalna tržišta doživljavaju padove, ulagači mogu smanjiti izloženost visokorizičnim imovinama poput kriptovaluta kako bi pokrili gubitke ili se prebacili na gotovinske pozicije, još više ako se kamatne stope ponovno povećaju.

Nestabilnost tržišta također bi mogla dovesti do problema s likvidnošću na kripto tržištima, potencijalno uzrokujući pretjerana kretanja cijena. Kripto bi kratkoročno moglo nastaviti pratiti trendove na burzi. Tržište je već palo za oko 25 posto tijekom proteklih nekoliko mjeseci dok je bilijun dolara napustilo prostor.

Štoviše, ekonomska nestabilnost mogla bi ubrzati napore kripto regulacije, što bi moglo pružiti jasnoću i potencijalno privući veće institucionalno usvajanje.

Ako strategija utječe na snagu dolara, koji je nedavno oslabio, kriptovalute bi mogle imati koristi kao alternative fiat valutama.

Konstantno traje rasprava bi li se kripto s vremenom mogao postupno odvojiti od kretanja tradicionalnih tržišta kako sektor sazrijeva i uspostavlja vlastite ekonomske cikluse, no zasada takvi dokazi nisu vidljivi.

01. travanj 2025 11:00