Kripto
StoryEditor

Uloga bitcoina u američkim javnim financijama više nije pitanje ako, već kada i kako

07. Veljača 2025.
Brza pojava zakona o bitcoinu i rezervi digitalne imovine na državnoj razini signalizira temeljnu promjenu u tome kako vlade gledaju na kripto

Novoimenovana osoba zadužena za kripto u Bijeloj Kući David Sacks rekao je nedavno da radna skupina za kripto razmatra stratešku rezervu bitcoina (SBR) i istaknuo da je koncept državnog imovinskog fonda malo odvojen.

Doista, kripto zajednica možda ne shvaća što su državni imovinski fondovi (SWF). Često ih se pogrešno smatra sredstvima koja bi prirodno mogla uključivati ​​bitcoin ili drugu digitalnu imovinu. SWF-ovi su investicijski fondovi u državnom vlasništvu koji upravljaju nacionalnom štednjom, često izgrađenom od viška prihoda poput dobiti od nafte ili trgovinske dobiti.

Njihov glavni cilj je dugoročno rasti i zaštititi bogatstvo, osiguravajući ekonomsku stabilnost za buduće generacije. Za razliku od središnjih banaka, koje su usredotočene na upravljanje valutom i monetarnom politikom, SWF-ovi imaju više strateški pristup, ulažući u nekretnine, dionice, infrastrukturu i lokalna poduzeća.

U biti, oni daju prednost stabilnom rastu nad visokorizičnim okladama, što ih čini ključnim alatom za zemlje koje žele osigurati financijsku sigurnost izvan trenutnih potreba.

Definicija državnog imovinskog fonda razlog je zašto je Sacks brzo istaknuo da se SWF i SBR ne smiju miješati. Opseg SWF-a vjerojatno će se koristiti za mnogo širu svrhu od posebne rezerve, uključujući potporu domaćim tvrtkama i tržišnoj infrastrukturi.

Bill Hughes, viši savjetnik softverske tvrtke za blockchain Consensys, rekao je da bi koncept suverenog imovinskog fonda, čije je stvaranje naredio američki predsjednik Donald Trump 3. veljače, mogao poslužiti kao ‘druga opcija’ ako strateška rezerva ne uspije.

Kako ove inicijative dobivaju na zamahu, postavljaju važna pitanja o ulozi kripta u strategijama ulaganja na državnoj razini i što bi to moglo značiti za širu industriju digitalne imovine 2025. i kasnije.

Državni fondovi i strateška rezerva bitcoina u SAD-u

Nekoliko država već ima SWF-ove koji bi potpali pod ovu klasičnu definiciju u SAD-u.

Stalni fond Aljaske, osnovan 1976. godine, usmjerava prihode od nafte u diverzificirani investicijski portfelj, podupirući državni proračun i godišnje dividende za stanovnike.

Teksaški stalni školski fond koristi prihode od nafte i plina za financiranje javnog obrazovanja, a istovremeno osigurava financijsku stabilnost. Slično, Wyoming Permanent Mineral Trust Fund i North Dakota‘s Legacy Fund ulažu zaradu od nafte, plina i minerala kako bi ublažili fluktuacije proračuna i sačuvali bogatstvo za buduće generacije.

Stalni fond poreza na otpremnine Novog Meksika slijedi sličan model, reinvestirajući prihode od poreza na otpremnine od vađenja resursa za potporu financijskom zdravlju države. Iako ova sredstva služe u različite svrhe, dijele zajednički cilj: pretvaranje privremenih resursa u trajnu financijsku sigurnost.

Broj se povećava kada analitičari uključe fondove kojima upravlja država koji izdvajaju viškove, kao što su crni dan ili stabilizacijski fondovi. Neka od tih sredstava ulažu se, ponekad u diverzificirane portfelje.

To dovodi do ukupnog broja od čak 23 savezne države s nekim oblikom ovih sredstava ulaganja. Međutim, njihovi mandati i strukture mogu se razlikovati od klasičnog modela SWF-a.

S pozitivne strane, trenutačno postoji 15 saveznih država koje su barem uvele zakone o bitcoinu i digitalnoj imovini. U trenutnoj utrci ovih država, Arizona i Utah su izjednačeni u vodstvu na razini glasovanja u zastupničkom domu.

Prijedlog zakona iz Arizone predlaže stvaranje strateškog rezervnog fonda za bitcoin, ograničenog na 10 posto javnih sredstava, ali samo ako američka vlada uspostavi vlastiti SBR. Usklađuje se s Bitcoin Actom senatorice Lummis, čiji je cilj omogućiti državama da sudjeluju u federalno upravljanom programu.

Pitanje je kada, a ne ako

Brza pojava zakona o bitcoinu i rezervi digitalne imovine na državnoj razini signalizira temeljnu promjenu u tome kako vlade gledaju na kripto kao spekulativnu imovinu i potencijalnu stratešku rezervu.

Hoće li se ti napori materijalizirati u stvarno vlasništvo bitcoina ili ostati simbolična gesta ovisit će o političkoj volji, regulatornoj jasnoći i tržišnim uvjetima. Međutim, ono što je sigurno jest da je razgovor otišao dalje od teorije.

Dok države eksperimentiraju s rezervama digitalne imovine, a savezna vlada upravlja vlastitom strategijom suverenog bogatstva, uloga bitcoina u javnim financijama više nije pitanje ako, već kada i kako.

07. veljača 2025 19:32