Kripto

Vitalik Buterin podržao inicijativu nadoknade sredstava malim hodlerima lune i UST-a

Suosnivač Ethereuma Vitalik Buterin smatra da bi 'opkoljeni' projekt terra trebao dati prednost malim hodlerima kao dio bilo kojeg predloženog plana oporavka i nadoknade sredstava.

Kao što je poznato, ekosustav terra pretrpio je tzv. 'spiralu smrti' oko 9. svibnja, što je rezultiralo 100 postotnim padom luna tokena, a stablecoin terraUSD (UST) izgubio je svoj dolarski paritet, čija je cijena 0,16 dolara u vrijeme pisanja ovog članka.

Budući da se ulagači lune i UST-a oporavljaju od značajnih gubitaka, zajednica sada razmatra načine za ponovnu uspostavu ekosustava i potencijalnu nadoknadu izgubljenih sredstava mnogim ljudima koji su pretrpjeli gubitke.

Jedan takav prijedlog zajednice, pod pretpostavkom da se paritet na kraju stabilizira, jest prvo nadoknaditi sve početne depozite (a ne prinos) malih vlasnika UST-a, što bi moglo uvelike poboljšati opći moral i raspoloženje dok će se kasnije osmisliti kako sortirati vjerovnike i veće ulagače. Procjenjuje se da će isplata koštati između milijardu i 1,5 milijardi dolara.

Buterin je pokazao podršku ideji putem Twittera, napominjući da bi fokus trebao biti na retail investitoru kojem je novac potreban, prije nego što ode korak dalje sugerirajući da bi se whaleovi (kitovi) trebali nositi s gubitkom.

- Koordinirane simpatije i olakšanje za prosječnog malog vlasnika UST-a kojem je influencer rekao nešto glupo o 20 postotnim kamatnim stopama na američki dolar i osobnoj odgovornosti. Žao mi je zbog vašeg gubitka - napisao je Buterin.

Iako suosnivač Ethereuma nije izričito pozvao na regulaciju, istaknuo je da bi potencijalna pokrića poput osiguranja financijskih depozita mogla biti korisna u tim okolnostima.

- Zanimljiva nepovezana stvar jest singapursko radno pravo. Snažnija regulacija za zaposlenike s niskom zaradom. Po mom mišljenju stvari poput ove su dobre hibridne formule - nadodao je.

U ovoj fazi nije jasno hoće li se projekt moći obnoviti ili će težiti privremenom ponovnom usponu kako bi se nadoknadili gubici ulagača, koliko god to bilo teško. Također je vrijedno spomenuti da je prijedlog koji se odnosi na Buterinove komentare ažuriran tijekom tjedna i sada važe isplatu svih korisnika do gornje granice po novčaniku od 50.000 dolara.

Još jedna ideja je hard fork terra blockchaina pod nazivom 'TERRA 2', i istovremeno pokretanje fonda likvidnosti kako bi se UST vratio na svoj paritet.

Osnivač i izvršni direktor Binancea Changpeng Zhao oštro je kritizirao ovu ideju tijekom vikenda, međutim, napominjući na Twitteru da novi blockchain ne daje novom forku nikakvu vrijednost.

Prije pada lune i UST-a, Luna Foundation Guard držao je bitcoin vrijedan oko 2.7 milijardi dolara. Osvrnuvši se na ideju bazena za obnovu UST-a, CZ  je također postavio pitanje gdje je sav bitcoin koji se trebao koristiti kao rezerva?

Osnivač Terraform Labsa Do Kwon, koji se ponovno pojavio na internetu krajem prošlog tjedna, također je predložio rekonstrukciju terra blockchaina kako bi se resetiralo 'vlasništvo nad mrežom' i distribuiralo milijardu luna tokena zajednici.

Kwonov predloženi 'Plan oživljavanja ekosustava terre', međutim, doživio je snažan pushback popularnih osoba u kripto zajednici poput suosnivača dogecoina Billya Markusa, koji je pozvao na to da Kwon napusti sektor.

- Ako žele isplatiti žrtve svog glupog propalog protokola, umjesto da koriste novi novac od novih žrtava, trebali bi iskoristiti novac koji su već usmjerili od investitora - napisao je Markus.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju