Comping je u utorak peti puta dodijelio studentske stipendije. Predsjednik Uprave te hrvatske ICT tvrtke Alojzije Jukić naglasio je kako su stipendije dio pomaka Compinga ka servisno orijentiranoj firmi uslijed kojeg se broj zaposlenih u posljednjih pet godina udvostručio, a samo prošle godine porastao za 20 posto.
- Stipendisti su izvrstan način uklapanja novih resursa, novih vidika, novih znanja i to nam daje ambiciju za ulazak u nove projekte i nova partnerstva - kazao je Jukić dodijelivši stipendije studentici treće godine FER-a Lei Ming Li, studentici četvrte godine varaždinskog FOI-ja Danieli Listeš te studentu četvrte godine osječkog FERIT-a Krešimiru Tomiću.
Comping koji sada zapošljava 110 ljudi u prošloj je godini unatoč padu prihoda od oko šest posto zbog Microsoftovog ukidanja LSP partnerstva, ostvario rast profitabilnosti od 13 posto.
- Prodajni ciljevi su ispunjeni, u domeni profitabilnosti ostvarili smo rast od 13 posto što je i osnova novih investicija. Prošle godine smo ostvarili i značajan iskorak izvan Hrvatske. Radili smo na projektima u Sloveniji, u bankarskom sektoru. To nastavljamo i ove godine - komentirao je predsjednik Uprave Compinga rezultate poslovanja koji još nisu službeno objavljeni.
Istaknuo je da je Comping kao dobavljač sve serverske infrastrukture prošle godine na hrvatskom tržištu sudjelovao na projektu Centra dijeljenih usluga te isporučio 45 posto vrijednosti ugovora vrijedno 14 milijuna kuna. Također, sav nastanjen teritorij Hrvatske prekrili su baznim stanicama te napravili temelj za buduće IoT projekte. Jedan od prvih će biti implementacija 4000 plinskih brojila za što su nedavno potpisali ugovor s HEP Plinom.
Ove godine planiraju i druge vrijedne projekte pametnog mjerenja u domeni plina, vode, parkinga, poljoprivrede i logistike.
- Naša su očekivanja da ćemo doseći brojku od 50-ak tisuća uređaja koji su spojeni na našu mrežu do kraja godine - kaže Jukić te pojašnjava kako su prednosti takvog mjerenja što se ne čekaju mjesečna očitanja potrošnje, već se podaci ažuriraju svakih deset minuta te se može razumjeti i analizirati satna potrošnja i detektirati curi li negdje voda.
- Problem gubitaka vode je paneuropski. Sve europske zemlje imaju uobičajene gubitke u mrežama vode u rasponu od 40 do 70 posto - istaknuo je podcrtavši kako su takve informacije osobito važne jer se zavaravamo da pitke vode ima zauvijek.