Kako tržište utječe na opstanak zelenih proizvoda vidi se iz primjera Holcimova cementa u vreći koja se cijela, zajedno s papirom, ubaci u miješalicu za beton. S obzirom na to da omot tog proizvoda, tj. papir vreće postaje dio betona, takvo rješenje oslobađa gradilište od otpadnih vreća. Taj je proizvod Holcim predstavio 2017. godine, ali u Hrvatskoj nije bilo interesa na tržištu jer je bio skuplji od cementa u običnom papiru i tako je sve završilo samo na jednokratnoj probnoj proizvodnji.
– Već gotovo dvije godine Holcim Grupa na 24 tržišta u svijetu prodaje niskougljični beton ECOPact, a Hrvatska još nema certificiranoga građevinskog otpada koji se može upotrebljavati umjesto prirodnoga kamenog agregata za proizvodnju betona – rekla je Virna Višković Agušaj, predsjednica Uprave Holcima u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj tako treba prihvatiti dvije nove vrste niskougljičnog cementa koje su prošle godine uključene u EU normu, treba izmijeniti propis za proizvodnju betona i omogućiti povećanu oporabu građevinskog otpada. Dakle, kružno gospodarstvo neće moći dati rezultate zadane ciljevima Zelenog plana dok god ne prihvatimo cjelokupnu hijerarhiju postupanja otpadom, uključujući i energetsku oporabu onog otpada koji se nije mogao materijalno oporabiti, a u industrijskom procesu može biti izvor energije umjesto ugljena ili dok god je jeftinije građevinski otpad baciti umjesto oporabiti u novom građevinskom proizvodu.
Razvoj proizvoda za održivu gradnju
– Zahvaljujući našim ulaganjima tijekom 20 godina, prošle smo godine naše emisije CO2 po toni cementa smanjili za 30% u odnosu na 1990. godinu. Nakon toga naš daljnji put određen je vizijom Holcim Grupe – prvi smo u sektoru kojima je organizacija SBTi (Science Based Targets initiative) potvrdila ciljeve prema neto nula ugljika do 2030. i do 2050. u cijelom lancu opskrbe. U Hrvatskoj trenutačno pripremamo nekoliko projekata, među ostalim i infrastrukturu za proizvodnju niskougljičnih vrsta cementa – istaknula je Višković Agušaj.
Jedan od proizvoda održive gradnje je i Holcimov sustav gradnje Hydromedia™ staza, okućnica ili parkirališta jer omogućava održivo upravljanje padalinama u izgrađenom okolišu. Naime, zbog povećanja gustoće naseljenosti smanjuje se udio prirodnog tla, pa se sve teže upravlja oborinskom vodom. Holcimov sustav Hydromedia™ sastoji se od propusnog betona i drenažnoga nosivog sloja, posebno dimenzioniranih ovisno o specifičnim karakteristikama lokacije gdje se ugrađuje. Slojevi u tom sustavu omogućuju dobru infiltraciju kišnice i osiguravaju ekonomičnu metodu za pohranu oborinskih voda. Dodana prednost implementacije sustava Hydromedia™ svijetla je boja površine, koja smanjuje učinak toplinskog otoka.
Održivi sustav odvodnje
Hydromedia™ staza, okućnica ili parkiralište sadrži veliki broj međusobno povezanih šupljina, koje omogućavaju da voda velikom brzinom prođe kroz njih. To znači da se oborinske vode s ulice brzo upiju, čime se smanjuje rizik od poplava. Dimenzioniranje je različito ovisno o potrebama lokacije, a uključuje karakteristike oborina, karakteristike okolnog terena i podloge, topografiju terena, namjenu i vrstu prometnog opterećenja. Odvod kišnice moguć je direktno u drenažni sloj pa potom u okolni teren ili u drenažne cijevi putem kojih se odvodi u javni sustav oborinske odvodnje. Implementacija površina od propusnog betona potiče upotrebu održivih sustava odvodnje (SUDS) koji su povezani s održivom gradnjom. Takvo korištenje propusnog betona prilikom definiranja i projektiranja građevine može pomoći u procesu kvalifikacije za sustave certifikata zelene gradnje iz kategorija održivo okružje, efikasno korištenje vodnih resursa, materijali i resursi, inovacije i regionalni prioritet.