
Dok nam se zima polako šulja, baršun, neko vrijeme zapostavljena tkanina kraljeva, vraća se u modu, i to na velika vrata. Bez ikakve sumnje, trendseteri su poludjeli za tom raskošnom tkaninom, zimskom sestrom plemenite svile zahvaljujući kojoj izgledate kao milijun dolara. Njegov povratak na modne piste pomalo je neočekivan, no crveni tepisi i svi glavno glamurozni događaji prepuni su baršunastih kreacija na slavnim osobama.
Što je baršun
Što je, zapravo, baršun? Pojam se odnosi na strukturu tkanine, a ne na vlakna poput pamuka ili vune. Riječ je o vrsti čupave tkanine, meke i ugodne na dodir, koja se može izraditi od više materijala. Svakako je najbolji dobiven od svile, ali može se izraditi i od pamuka ili viskoze te raznih mješavina. Odjeća od baršuna u prošlosti se smatrala luksuznom, što je razumljivo jer se dobivao tkanjem na tkalačkim stanovima u dugom i skupom postupku. Osim toga, bilo ga je teško održavati, odnosno prati, pa ne začuđuje što je to bio materijal plemstva ili bogatih trgovaca.
Kad je riječ o njegovu nastanku, nekoliko je teorija, no sigurnom se čini ona koja kaže da je preuzet iz istočnih kultura. Komadi baršuna s niskim neočešljanim vlaknima satkanima od svile pronađeni u Kini datiraju čak iz. 200. – 400. godine prije Krista, iz doba dinastije Quin. Irak je također poznat kao jedan od prvih proizvođača baršuna, a znanje se odande proširilo i do Egipta. Štoviše, neko je vrijeme Kairo bio središte njegove proizvodnje, a neki pronađeni komadi datiraju čak dvije tisuće godina prije Krista. Tehnika izrade bila je toliko složena i dugotrajna da je tkanina mogla biti isključivo luksuzna roba, dostupna najbogatijima. Prema nekim izvorima pak prva proizvodnja pokrenuta je u indijskoj pokrajini Kašmiru u 14. stoljeću.
Odjeća kraljeva
Svejedno, jednom kad su Europljani otkrili ljepotu te raskošne tkanine, odmah je postala jedna od glavnih trgovačkih dobara koja su se prevozila duž Puta svile. Italija je prva stvorila industriju baršuna i držala je za sebe, što je mnogim njezinim sjevernim gradovima omogućilo da se razviju na obrtu njegove izrade. Od 12. do 18. stoljeća ta su područja bila gotovo monopolisti proizvodnje i isporučuju tkaninu diljem europskih dvorova.
Ne rabi se baršun samo za odijevanje nego i za izradu drugih luksuznih stvari, poput namještaja, presvlaka, zavjesa, pa i tapeta. Zlatno doba za nj bila je renesansa, od 1400. do 1600. godine, kad su posebice traženi bili zahtjevni i zamršeni uzorci. Koliko je bio omiljen, govori i podatak da je engleski kralj Rikard II. zahtijevao da bude pokopan u odori od baršuna.
Italija cijelo vrijeme ima nadmoć u proizvodnji premda treba spomenuti da je i Španjolska imala svoju industriju baršuna. Renesansni baršun često je iznimno dekadentan, satkan od svile i niti plemenitih materijala poput zlata ili srebra, a tipični korisnici plemstvo, bogate obitelji i Crkva, oni koji mogu platiti prilagođene tkanine ili one s istkanim grbom. No potkraj renesanse belgijski gradić Brugge također pronalazi sreću i bogatstvo pod suncem izrade baršuna, posebice za sjeverne naručitelje.
Tek s industrijskom revolucijom baršun se mogao demokratizirati jer je proizvodnja postala mehanizirana, lakša i brža pa tkanina tako duboko povezana s luksuzom i bogatstvom pojeftinjuje i postaje dostupnija. Ipak, stare se navike nisu lako mijenjale pa je baršun još dugo ostao tkanina privilegiranih klasa, povezan s glamurom koji nije dolikovao nižim klasama. Tijekom 20-ih godina prošlog stoljeća, primjerice, večernje haljine i marame često su se izrađivale od finog baršuna. Štoviše, baršun izrađen složenim tehnikama tkanja posto je sinonim za to dekadentno poslijeratno razdoblje.
Glamur 70-ih
Još će nekoliko desetljeća proći prije negoli dođu 70-e i baršun na velika vrata otvore masama modnih zaljubljenika. Svakako je ključan element glamura 70-ih, ali i element hipijevskog stila. A onda je opet iznova otkriven u rebrastoj tehnici i glatkom tkanju 80-ih i 90-ih prošlog stoljeća.
Da, baršun se vratio, ali ne samo kao onaj ključni komad dendijevskih kicoša ili starih bogataša nego podjednako u modu za muškarce i žene svih dobnih skupina i statusa. Jedan je od trajnih klasika, pomalo nostalgičnih, koji dozivaju jednostavnija, plemenitija vremena. Njegova je prednost i u sposobnosti da sjajno istakne boje zbog svoga dubokog tkanja. Osim toga, malo koja topla, zimi prilagođena tkanina istodobno uspijeva biti udobna i seksepilna. Stoga bi se u muškom ili ženskom ormaru svakako trebao pronaći bar jedan komad od baršuna, bilo sako, jakna, haljina bilo šal ili suknja, jer povijest pokazuje da njegova bogata senzualnost ne uspijeva dugo biti zaboravljena.