Lider trend
StoryEditor

Dodjelom gotovo 3 milijuna kuna zaključen sedmi natječajni ciklus

03. Listopad 2013.
Piše:
lider.media

Sedmi put od svog osnutka Zaklada Adris dodijelila je donacije vrijedne gotovo tri milijuna kuna. Uz potpore projektima iz područja ‘Znanje i otkrića‘, te ‘Stvaralaštvo, Ekologija, Baština i Dobrota‘, Zaklada Adris dodijelit će i stipendije izvrsnim učenicima srednjih škola, studentima preddiplomskih i diplomskih studija, te polaznicima poslijediplomskog stručnog i znanstvenog usavršavanja i poslijediplomskog doktorskog studija.

Predsjednik Zakladne uprave  Zvonimir Mareković, izvijestio je na zajedničkoj sjednici Zakladne uprave i Zakladnih vijeća da se u program Znanje i otkrića prijavilo 165 projekata, dok se 168 učenika i studenata natjecalo za programe stipendiranja. Za program Stvaralaštvo, Ekologija, Baština i Dobrota zaprimljeno je ukupno 407 prijava, i to za područje Stvaralaštvo 102 , Ekologija 76, Baština 106 i Dobrota 123 prijava.

Na prijedlog Zakladnih vijeća, Zakladna je uprava, na sjednici održanoj 25. rujna 2013. godine, od 740 prijava zaprimljenih na ovogodišnji natječaj odlučila podržati osam projekata iz programa ‘Znanje i otkrića‘ i dodijeliti 920.000,00 kuna. Za četiri projekta iz područja ‘Stvaralaštvo‘ odobreno je 154.000,00 kuna, a za četiri projekta iz područja ‘Ekologija‘275.000,00 kuna. Iz područja ‘Baština‘ Zaklada će podržati pet projekata vrijednih 250.000,00 kuna, dok je za 10 donacija iz programa ‘Dobrota‘ namijenjeno 403.000,00 kuna.

U programu stipendiranja Zaklada Adris će u sedmom donacijskom ciklusu za 18 stipendija izdvojiti ukupno 410.000,00 kuna. Uz to, Zaklada će i ove godine omogućiti nastavak stipendiranja svojim stipendistima koji su postigli izvrsne rezultate, za što će izdvojiti ukupno 361.800,00 kn. Zaklada će nastaviti stipendirati i studentice, štićenice domova za nezbrinutu djecu, podržavajući tako projekt ‘Korak u život‘.

I ove će godine Zaklada Adris u suradnji s Poliklinikom Svjetlost omogućiti besplatne operacije očiju određenom broju prijavitelja.

Kriteriji izvrsnosti, inovativnosti i važnosti za opće dobro ključni su u odabiru projekata koje podupire Zaklada Adris. Među projektima koje je podržala u ovom natječajnom ciklusu Zaklada Adris znatna je sredstva izdvojila za projekt Komparativno histološko/MRI istraživanje u cilju poboljšanja dijagnostike perinatalnih oštećenja ljudskog mozga Hrvatskog instituta za istraživanje mozga Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te za multidisciplinarni projekt Multimodalna elicitacija, estimacija i regulacija emocija u terapiji PTSP-a Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Podršku Zaklade iz područja Ekologija dobili su i projekti Agronomskog i Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Zahvaljujući ovogodišnjoj donaciji iz područja Baština, još jedno remek-djelo hrvatskoga slikarstva - umjetnička slika Gabrijela Jurkića ‘Put u vječnost‘ iz 1918. godine postat će dio izložbe stalnog postava i fundusa Moderne galerije iz Zagreba, a riječki Muzej moderne i suvremene umjetnosti postavit će izložbu Oton Gliha, povodom stote godišnjice rođenja. Iz područja Stvaralaštvo sredstva su, između ostalih, namijenjena i projektu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti - izdavanje monografije Branko Kincl. Donacije područja Dobrota odobrene su ‘klaunovima-doktorima‘ iz udruge Crveni nosevi te karitativnim ustanovama.

Podsjetimo, Zaklada je, uključivši i ovaj donacijski ciklus, dosad dodijelila gotovo 26 milijuna kuna. Odnosno, šest i pol milijuna kuna za 58 projekata iz područja „Znanje i otkrića“; gotovo pet milijuna kuna dodijeljeno je za stipendije najboljim učenicima i studentima; više od tri milijuna kuna za 56 projekta iz područja „Stvaralaštvo“; više od pet i pol milijuna kuna za 68 projekata koji se bave promicanjem i očuvanjem ekologije i baštine. Donacije iz područja „Dobrota“ bile su vrijedne više od pet i pol milijuna kuna.

Dosadašnje donacijePopis dosadašnjih primatelja sredstava Zaklade tako uključuje brojne fakultete sa svih hrvatskih sveučilišta, zavode i institute, ekološke udruge, kliničke bolničke centre, folklorna društva, direktne pomoći najpotrebitijima u našem društvu i dr.

Posebno valja istaknuti gotovo dvije stotine odobrenih stipendija za izvrsne učenike srednjih škola, studente na preddiplomskom i diplomskom te polaznike poslijediplomskih i doktorskih studija. Stipendist Zaklade Adris bio je, primjerice, svjetski poznati violončelist Stjepan Hauser. Violinist Ivo Dropulić je uz pomoć Zaklade nastavio studij na sveučilištu u Beču, a Augustin Šimat studij klavira u Moskvi, te mnogi drugi. Donacijom pak Institutu Ruđer Bošković dana je podrška iznimnom projektu dr. sc. Tomislava Domazeta–Loše, čiji su rezultati objavljeni na naslovnici najprestižnijeg znanstvenog časopisa Nature. Znatna sredstva su izdvojena i za obnovu Pavlinskog samostana Sv. Petar u Šumi. Kliničkom bolničkom centru Split dodijeljeno je milijun kuna za nabavu aparata za transplantaciju krvotvornih matičnih stanica, a Kliničkom bolničkom centru Zagreb za kupnju srčane mehaničke pumpe VAD (Ventricular Assist Device) u sklopu akcije Darujmo život. Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu sredstva su donirana za uspostavu prve biobanke biopsija sjemenika u sustavu javnog zdravstva Republike Hrvatske, dok je Sveučilište u Zagrebu zahvaljujući donaciji Zaklade Adris pokrenulo projekt CROnline - mrežno učenje hrvatskog kao inoga jezika.

Za financiranje Zaklade Adris, Adris grupa izdvaja jedan posto dobiti ostvarene u prethodnoj godini.

22. studeni 2024 21:21