Ljestvica je znatno izmijenjena u odnosu na prošlu godinu, napominju istraživači, budući da su se gradovi suočili s nizom gospodarskih čimbenika, uključujući jaki američki dolar i pad vrijednosti domaćih valuta, kao i niže cijene nafte i roba, d glavobolju im je zadavala i geopolitička nesigurnost
Singapur je zadržao poziciju najskupljeg grada u 2015. godini koju su prije svega obilježile snažne oscilacije troškova života širom svijeta, pokazalo je godišnje istraživanje. Singapur je tako zauzeo prvo mjesto na ljestvici skupih gradova koju redovno izrađuje tvrtka Economist Intelligence Unit (EIU). Slijede Zürich, Hong Kong, Ženeva i Pariz, prenosi BBC. London je na šestom mjestu a New York na sedmom prema troškovima košarice roba u više od 133 svjetska grada.
Od europskih gradova mjesto među 10 najskupljih osvojio je i Kopenhagen, pa je polovina od 10 najskupljih čime je Europa plasiravši se na osmu poziciju.
Najjeftiniji grad je prošle godine bila Lusaka, glavni grad Zambije, a slijede Bangalore, Mumbai, Almaty i Alžir. EIU određuje skupoću gradova uspoređujući ih s troškovima života u New Yorku.
Iako je Singapur u 2015. bio najskuplji, troškovi života bili su 10 posto niži nego u New Yorku prema podacima iz prošlogodišnjeg istraživanja.
Ljestvica je znatno izmijenjena u odnosu na prošlu godinu, napominju istraživači, budući da su se gradovi suočili s nizom gospodarskih čimbenika, uključujući jaki američki dolar i pad vrijednosti domaćih valuta, kao i niže cijene nafte i roba, d glavobolju im je zadavala i geopolitička nesigurnost.
- Radim na ovom istraživanju već gotovo 17 godina a ne mogu se sjetiti da je ikoja godina bila obilježena tako snažnim oscilacijama kao 2015., rekao je urednik istraživanja Jon Copestake.
- U nekim je zemljama pad cijena roba stvorio deflatorne pritiske a u nekima je slabost valuta uzrokovana tim padom dovela do spiralne inflacije, dodao je Copestake.
U EIU ističu da se pet od 10 najjeftinijih gradova svijeta nalazi u Indiji i Pakistanu.