Lider trend
StoryEditor

‘Premium proizvod’ polako dobiva novi prefiks – eko

14. Studeni 2015.

Koja prava dama danas još nosi bundu napravljenu od životinjskoga krzna? Nešto što je stoljećima bilo ultimativni premium odjevni predmet gotovo je preko noći postalo predmetom općeg zgražavanja prema osobi koja ga odijeva. Da bi izbjegle medijski linč zbog nošenja pravoga krzna, i najbogatije žene svijeta danas radije biraju bunde od takozvanog ekokrzna.

Što mislite koliko će vremena proći da se to isto počne događati s predmetima izrađenima od životinjske kože? Dok na svijetu bude žena, bit će i premium cipela i premium torbica. No što će se ubuduće smatrati premium proizvodom? Tko zna, možda torbica ručno izrađena od metalnih prstenova s poklopaca limenki Coca-Cole! S obzirom na to koliko su u Coca-Coli ponosni na takve torbice, odnosno na priču koja stoji iza njihove izrade, ne bi bilo nikakvo čudo da upravo to postane ekopremium proizvod budućnosti.  

Potreba održivostiOtkako je u korporacijsku modu ušao pojam ‘održivo poslovanje’, i pojam ‘premium proizvod’ polako dobiva novo značenje i novi prefiks – eko. Tako je i kompanija Coca-Cola na ovogodišnjoj svjetskoj izložbi Expo 2015, koja se održavala u Milanu, pokazala u kojem smjeru razmišlja jedna velika korporacija koja želi ostati u svjetskom vrhu i u stoljeću u kojem se vrijednosti iz 20. stoljeća drastično mijenjaju pod utjecajem rasta svijesti o potrebi održivosti. Kompanija koja je svijet pokorila gaziranim i zašećerenim pićem u limenci i plastičnoj boci, svoju, kao i budućnost svijeta, danas promišlja tako što se postavlja kao predvodnik novih trendova.U Coca-Colinu paviljonu na Expou (koji je, uzgred rečeno, bio sagrađen od ekokompatibilnih materijala, a između dviju staklenih stijena slijevala se voda čija je uloga da zamijeni klima-uređaj) predstavljeni su neki od predmeta za koje se može reći da su iz ekopremium kategorije. Ne prema svojoj cijeni, već prema filozofiji na temelju koje su nastali. Jedan od njih jest PET boca u cijelosti izrađena od biljnih materijala – PlantBottle. U izradi te ambalaže, za koju se u Coca-Coli nadaju da će do 2020. zamijeniti sadašnju PET ambalažu koja se izrađuje od fosilnih goriva i drugih neobnovljivih materijala, upotrebljava se patentirana tehnologija koja prirodni šećer koji se nalazi u biljkama pretvara u sastojke za izradu plastične boce. PlatBottle ima sve funkcije i izgleda jednako kao i klasična PET ambalaža, ali je apsolutno oporabiv. Kao takav odgovor je na zahtjeve potrošača, koji sve više pri izboru u kupnji prednost daju proizvodima od obnovljivih materijala.

Torbice od limenkiPrije nego što je ljetos u Milanu predstavljen PlantBottle, Coca-Cola je još 2009. počela s proizvodnjom PET ambalaže koja se sastoji od 30 posto biljnog materijala. Takva je boca već prisutna na gotovo 40 svjetskih tržišta. U međuvremenu, dok svijetom još kola klasična PET ambalaža, njezini su nedostaci pretvoreni u prednost u jednom drugom Coca-Colinu projektu, koji je prije nekoliko godina pokrenut pod nazivom ‘5by20’. Riječ je o međunarodnom projektu u koji je kompanija prije pet godina početno uložila sto milijuna dolara, a kojemu je cilj da do 2020. omogući ekonomsko osamostaljivanje pet milijuna žena u svijetu, osobito u njegovim najsiromašnijim dijelovima. U sklopu tog projekta žene se obučavaju za razne poslovne vještine, a jedan su od rezultata i rukotvorine koje Coca-Cola prodaje u svojim dućanima. Među njima su torbice – jedna je srebrna, druga crveno-bijela. Bez zafrkancije, obje bi odlično pristajale uz elegantnu malu crnu haljinu u večernjem izlasku. No u čemu je štos? Srebrna je ručno izrađena od metalnih prstena kojima se otvaraju limenke, a ova druga od plastificiranih etiketa s plastičnih Coca-Colinih bočica. Ono što je pritom najvažnije i što te torbice svrstava u ekopremium kategoriju jest da su neke žene u Brazilu i na Filipinima koje su ih izradile s pomoću njih izašle iz siromaštva. Neke druge žene, koje rade za dolar na dan u tvornicama kože od koje se izrađuju najskuplje torbice na svijetu, nisu bile te sreće.

22. studeni 2024 20:43