
Zašto je emocionalna inteligencija važnija za uspjeh na poslu od stručnosti

Iako je svijest o važnosti emocionalne inteligencije i na ovim prostorima uhvatila korijenje, rijetko ćete na natječajima za posao uz IQ dobiti i upitnik o emocionalnoj inteligenciji.
Goleman u svoj knjizi objašnjava što je emocionalna inteligencija, ali i zašto je za uspjeh u poslu važnija od kvocijenta inteligencije ili stručnosti. U knjizi je detaljno opisano 12 osobnih vještina temeljenih na samokontroli (primjerice točna procjena samog sebe, samokontrola, inicijativa i optimizam) te 13 ključnih vještina u odnosu s ljudima (primjerice okrenutost prema usluzi, razvoj drugih, upravljanje sukobima i izgrađivanje dobrih odnosa). Goleman navodi mnogo primjera i anegdota.
Emocionalna inteligencija na poslu
+ Daniel Goleman; Mozaik knjiga, Zagreb, 2015.
Revidirano i nadopunjeno izdanje priručnika 'Univerzalna načela dizajna' donosi 125 načina na koje se može povećati korisnost, utjecati na percepciju, povećati privlačnost, donijeti bolje dizajnerske odluke i podučavati dizajn. Bez obzira na to radi li se o marketinškoj kampanji ili muzejskoj izložbi, dizajn je zapravo skup mnogih koncepata, vizija i postupaka i bitno utječe na ono što želite promicati, prodati ili jednostavno pokazati. To je prvo što vidite prije sadržaja i prva poruka koju primate, pa ako kupca/gledatelja ne pogodi od prve, ako ne prepozna poruku ili provokaciju, vjerojatno neće biti ni sljedećeg koraka. Priručnik će pomoći da nađete odgovor kako povećati korisnost dizajna, njegovu privlačnost i kako donositi bolje odluke u odabiru dizajna.
Univerzalna načela dizajna
+ Lidwell, H. Butler
Mate, Zagreb, 2015.
Preživljavati usprkos zbornik je radova objavljen u povodu stote obljetnice rođenja Ivana Supeka, filozofa, znanstvenika, književnika i ponad svega humanista. Osim radova deset autora, zbornik sadržava i opsežan razgovor vođen sa Supekom nedugo prije njegove smrti, a koji se sada prvi put objavljuje u knjizi. Premda je od tog razgovora prošlo više godina, misao Ivana Supeka i dalje je aktualna, možda i više nego u doba kad je razgovor održan. Zbornik je zamišljen kao ekstrapolacija njegove misli kroz autorska propitivanja suvremenih trendova s polaznom tezom da je obnova humanizma zapravo i obnova kulture u njezinu najširem smislu, onome što Supek naziva 'trinita' znanosti, umjetnosti i filozofije.
Preživljavati usprkos
+ Zbornik radova
Izvori, Zagreb, 2015.
Prvijenac autorice Valentine Božović pravo je osvježenje na hrvatskoj književnoj sceni. Priča je to o Anki, ženi iz Dalmatinske zagore, koja sve do svoje 72. godine živi prema svim pravilima svoje sredine. Cijeli je život provela u svom selu, udala se, rodila, išla u polje, teško radila, a onda joj je umro muž. Preboljela je Anka muževu smrt, a onda odlučila sve promijeniti. Odrezala je pletenice, obukla se u suknje i bluze u bojama i našla ljubavnika 12 godina mlađeg od sebe. Selo ju je, naravno – prognalo. Mogla je Valentina Božović voditi priču na dva načina – potonuti u psihologiziranje i teoretiziranje ili se poigrati 'vlaškim' humorom i lakoperno, gotovo neobavezno progovoriti to isto – o tome kako nije lako biti žena i ići 'protiv struje'. Sva sreća, odabrala je ovo drugo.
Usoljene srdele
+ Valentina Božović
Biakava, Zagreb, 2015.
