Kako kolektivno oblikovati europsku energetsku budućnost bila je tema trodnevne virtualne konferencije Europe Energy Week u organizaciji Siemens Energyja na kojoj je sudjelovalo tri tisuće ljudi iz 95 zemalja.
Svoje viđenje kako Europa može predvoditi energetsku tranziciju dao je 51 međunarodni govornik, a među njima su bili predstavnici vlasti, financijski stručnjaci i predstavnici energetskih tvrtki. Glavne okosnice rasprave bila su dva ključna pitanja: Kako Europa može postići zdravu ravnotežu među održivosti, inovacija i transformacije? I koje korake treba poduzeti da se europska raznolikost u političkom, gospodarskom i socijalnom smislu iskoristi za energetsku tranziciju?
- Dobre su vijesti iz razgovora da su svi diljem Europe posvećeni djelovanju u skladu sa sloganom nadolazeće konferencije COP26: 'Vrijeme je da svijet prijeđe iz desetljeća promišljanja o klimatskim promjenama u desetljeće ispunjavanja ciljeva' - izjavio je Ariel Porat, Senior VP Hub Europe Siemens Energyja. Istaknuo je da je cijena ako ništa ne poduzmemo daleko veća od cijene djelovanja kako u fiskalnom, tako i u socijalnom smislu, ali i da je izazov golem.
- Energetska tranzicija zahtijeva promjene ogromnih razmjera i ne postoji jedna specifična tehnologija koja će ponuditi sve odgovore. Trebat će nam kombinacija rješenja i ta će kombinacija ovisiti o tome gdje se nalazite na putu transformacije i dekarbonizacije - naglasio je Porat.