Da nije samo Hrvatska nerijetko loš europski đak, pokazuje prošlotjedna odluka Komisije da pokrene postupak protiv čak 24 članice jer nisu prenijele nova telekomunikacijska pravila Europske unije. Kako stoji u objašnjenju, europski regulativni okvir za elektroničke komunikacije osuvremenjen je Zakonikom o elektroničkim komunikacijama kako bi potrošači imali veći izbor i prava, što podrazumijeva jasnije ugovore, kvalitetu usluga i veću konkurenciju.
Viši standardi
Novim su pravilima postavljeni viši standardi komunikacijskih usluga, što u praksi znači, primjerice, jednostavnije i učinkovitije komuniciranje s hitnim službama. Operatori pak mogu profitirati od novih pravila za poticanje ulaganja u mreže vrlo velikog kapaciteta i poboljšane regulativne predvidljivosti, što otvara prostor za inovativnije digitalne usluge i bolju infrastrukturu. Untoč pozitivnim učincima koji se očekuju od provedbe pravila, samo su Grčka, Mađarska i Finska prenijele nova pravila u svoje zakonodavstvo do zadanog roka, 21. prosinca prošle godine. Komisija je stoga zaboravljivim državama članicama poslala službene opomene i od njih zatražila donošenje odgovarajućih mjera. Dužne su na to odgovoriti u roku od dva mjeseca.
– To je najvažniji propis za ostvarenje europskoga gigabitnog društva i puno sudjelovanje svih građana Unije u digitalnom gospodarstvu i društvu – navode iz Komisije i dodaju da EK pruža potporu članicama u prenošenju direktive u nacionalno pravo praćenjem postupka prenošenja i davanjem opsežnih smjernica i pomoći.
Poštene cijene i natjecanje
Uz to, Tijelo europskih regulatora za elektroničke komunikacije (BEREC) izradilo je i objavilo smjernice za uspješno uvođenje novih pravila. U prosincu prošle godine Komisija je s dva nova propisa učvrstila tržišno natjecanje, regulativnu usklađenost i jednake uvjete za sve sudionike na tržištu, te zaštitila potrošače i omogućila poštene cijene i raznovrsne ponude internetskih i telefonskih usluga.
Nova delegirana uredba utvrđuje jedinstvene maksimalne cijene završetka glasovnih poziva u cijeloj Uniji koje operatori smiju jedni drugima naplaćivati za pozive između njihovih fiksnih i mobilnih mreža, a revidirana Preporuka o mjerodavnim tržištima ažurira popis unaprijed definiranih tržišta, koji europska nacionalna regulativna tijela moraju redovito preispitivati.