Današnjim nastavkom otvaramo novu fazu Liderovog projekta Hrvatski SWOT. Koliko god je četrnaest dosad objavljenih SWOT analiza hrvatske ekonomije bilo različito, u svima se moglo iščitati da su pokušale biti objektivne. Međutim, u nekoliko sljedećih nastavaka sučelit ćemo predstavnike interesnih grupacija, koji i po funkcijama moraju biti zastupnici svojih baza. Kako se predstavnici države nisu odazvali našem pozivu, prezentirat ćemo svojevrsni bipartitni dijalog poslodavaca i sindikata. Ovu raspravu otvaramo sa SWOT analizom Luke Burilovića, koji kao predsjednik Hrvatske gospodarske komore predstavlja najširu poslovnu bazu.
Burilović u snagu hrvatske ekonomije ubraja kvalitetu ljudskih potencijala i otpornost ('ništa nas nije uništilo, očito možemo mnogo'), ali posebno bismo izdvojili njegov naglasak na daru improvizacije, snalaženja i uspjeha i u nepovoljnim i nekonkurentnim uvjetima.
Ta logika 'snađi se, druže' nužan je alat u suočavanju sa slabostima i prijetnjama. A u tu kategoriju i Burilović ubraja korupciju i klijentelizam. Ta tema, vidjet će se iz sljedećih analiza, ujedinila je poslodavce i sindikate protiv treće strane, države.
Burilović upozorava da bi oslanjanjem na nova sredstva EU kao na jedini izvor rasta i razvoja u idućih sedam godina taj novac umjesto katalizatora i generatora mogao postati samo pomoćna štaka za oslanjanje.
Šef HGK jedan je od rijetkih sudionika ove faze rasprave koji je kao priliku naveo konačno okretanje od monosektorskog gospodarstva i rentijerstva prema gospodarstvu čija je struktura dominantno izvozno orijentirana. Samo da to ne ostane neprilika.