
Je li ovo početak Milanovićevog kraja?

Nakon današnjeg oštrog napada Slavka Linića na premijera Milanovića, uslijedile su i prve reakcije. Kako stoje stvari, Milanović će morati odgovoriti na Linićeve optužbe, no proces koji je njima pokrenut gotovo će sigurno oslabiti njegovu poziciju u stranci.
Politički analitičar Davor Gjenero smatra da je ovo bio početak kraja vladavine Zorana Milanovića, te da je kranje vrijeme da mu se SDP zahvali kako ne bi kontaminirao više stranku rizikom od korupcije.
- Mislim da je Slavko Linić danas bio uvjerljiv u komunikaciji osim u djelu gdje sebe predstavlja kao nevinašce. Doznali smo neke stvari na koje smo prije okretali glavu, a ona parola Milanovića da je možda nekompetentan, ali da je čuven po poštenju danas pada u vodu. Vidimo da njegova uža okolina generira enormne količine slučajeva koje se mogu definirati kao rizik od korupcije. On je zbog toga zarazan za stranku i da se zaštite da ne budu kao Sanaderova Vlada moraju u najkraćem roku prekinuti sve veze s njim. Sada im je idealna prilika da mu se zahvale, ali i da ga upozore da ne aktivira saborski mandat – rekao nam je Gjenero.
Dodao je da smatra kako u SDP-u po njemu još uvijek nema kritične mase da ga se smjeni, ali što duže bude Milanović na čelu da će agonija biti sve teža. Po njegovom mišljenju smjena na vrhu može se očekivati najviše za godinu dana.
- SDP još uvijek ima sigurnu parlamentarnu većinu i mogu smijeniti ovu Vladu i izabrati drugog premijera. Ali ovaj put predsjednik Vlade mora znati nešto o donošenju odluka, ekonomiji i koji ima osnovna temeljna znanja. Picula? On je vrlo ozbiljan čovjek i jedan od rijetkih u vrhu SDP koji ima sve kompetencije, ali bilo bi mi žao da ga se potroši – smatra Gjenero.
Gjenero smatra da se smjena neće dogoditi na sjednici Glavnog odbora koji je na rasporedu 8. lipnja, ali da SDP mora prekinuti svaku komunikaciju s Milanovićem i na taj način mu dati do znanja da treba otići. Što se tiče samog Linića smatra da možda neće biti izbačen iz stranke.
- Ako je Aleksandra Kolarić izbačena zbog svojih grijeha, po Milanovićevom sudu ovo bi bilo za streljački vod. Ali mislim da on gubi autoritet u stranci i da neće imati snagu da izbaci Slavka Linića. Tu mogućnost ipak trebamo ostaviti otvorenom. Jedini problem kod današnje press konferencije je što je Linić pokušavao oprati sebe od odgovornosti, ali to nije ni lako – rekao je Gjenero.
Upravo je Aleksanda Kolarić jedna od rijetkih iz SDP-ovog miljea, iako izbačena iz stranke, koja je htjela komentirati najnovije događaje. Mnogi članovi SDP-a danas u pravilu nisu htjeli govoriti o Linićevoj presici, a mnogi su isključili i mobitele očito želeći izbjeći bilo kakvo očitovanje o tome što misle o najnovijem razvoju događaja u stranci.
- 'Radi se o vrlo ozbiljnim političkim optužbama bivšeg ministra financija Slavka Linića. Doduše, optužbe su na neki način nejasno izrečene i vidjet ćemo za nekoliko dana kada ih analiziramo kolika je njihova dubina. No Linićev istup definitivna je potvrda onoga što govorim zadnjih godinu dana. SDP je danas stranka koja je poprimila totalitarne konotacije, njezino vodstvo na čelu s predsjednikom Zoranom Milanovićem destruktivno djeluje i 103 člana Glavnog odbora SDP-a morat će konačno u subotu donijeti odluku o velikim promjenama ukoliko žele da stranka izađe iz gliba u koji je upala – kazala je Aleksandra Kolarić
Po njezinom mišljenju iako se u medijima postavlja pitanje Milanović ili Linić to je pogrešno.
- U pitanju su stranka i država koje, i to zbog stranke, klize u još dublju krizu. Vrlo je moguće da će Linićev istup dodatno potaknuti to pitanje, što je prioritetnije nego ono Milanović ili Linić – zaključila je Kolarić.
Predsjednik Sabora i SDP-ova Glavnog odbora Josip Leko kazao je da nije gledao televizijski prijenos Linićeve konferencije.
- Ima vremena, pogledat ćemo, sastati se, razgovarati - izjavio je Leko, odbivši odgovoriti na pitanje je li SDP u ozbiljnoj krizi.
Inače, u Saboru je vladalo iznimno zanimanje za Linićev istup. Tijekom konferencije za novinare opustjeli su saborski hodnici, a saborski kafić bio je prazan. Po glasnim televizorima bilo je jasno da zastupnici u uredima prate Linićev obračun s Milanovićem. 'Ma jadno', bio je komentar jednog od HDZ-ovih zastupnika koji je odlazio iz ureda dok je konferencija još trajala.
Predsjednik splitskog SDP-a Ivo Baldasar izjavio je kako taj ogranak stranke podupire legalno izabranog predsjednika SDP-a Zorana Milanovića. Takvu odluku donijelo je predsjedništvo splitskog SDP-a. Na upit kako komentira izjavu člana splitskog SDP-a Josipa Milata koji je rekao kako 'dosta uglednih' članova splitskog ogranka SDP-a podržava Linića, Baldasar je kazao kako Milat ima pravo na svoje mišljenje ali da su 'organi stranke jedini mjerodavni koji mogu dati mišljenje većine'.
Predsjednik zagrebačkog SDP-a Davor Bernardić poručio je kako ne želi javno sudjelovati u sukobu između Linića i Milanovića te da svoje mišljenje i stavove uvijek iznosi na stranačkim tijelima. Ova igra mi se ne sviđa. U javnom obračunu članova SDP-a neću sudjelovati, poručio je.
Predsjednik Nadzornog odbora Ine Siniša Petrović izjavio je u povodu istupa Linića, kako ono što netko kaže, ponajviše govori o njemu samome.
Predjednik SDP-ovog zastupničkog kluba Igor Dragovan nije htio komentirati Linićevu konferenciju za novinare poručivši kako bi bilo neodgovorno sada komentirati jer juri na sjednicu Odbora za unutarnju politku, dok je SDP-ovac Šime Lučin rekao kako prijenos konferencije nije gledao.
HDZ-ovac Željko Reiner pozvao vladu i premijera na ostavku. Mislim da premijer Milanović i cijela Vlada, ako već zbog svega što su dosad učinili Hrvatskoj i hrvatskom narodu nisu dali ostavku, onda je sad krajnji čas da je daju, kazao je Reiner.
HDSSB-ovac Josip Salapić mišljenja je da nakon teških optužbi na račun Milanovića više ne može normalno funkcionirati te zaziva prijevreme izbore. Vlada sigurno ne može normalno funkcionirati, ne radi se o bilo kome, radi se o bivšem ministru financija, o trenutnom saborskom zastupniku, o osobi koja je obnašala vrlo važnu dužnost u vladi, kazao je.
ORAH-ova Mirela Holy slaže se kako je Linić iznio teške optužbe na račun premijera te traži njihovu provjeru. To jesu jako teške optužbe i naravno da bi sada trebalo doći do provjera tih svih činjenica, kaže Holy koja se nada da će se situacija u SDP-u stabilizirati te da će se vlada ozbiljno posvetiti svom poslu.
Nezavisni saborski zastupnik s liste SDP-a Josip Kregar ističe kako bi trebalo pričekati potvrdu za Linićeve navode, a mišljenja je kako teško da će itko izići neoštećen iz tog sukoba. Najšokantnija mi je zapravo činjenica kako su se u Vladi odvijali odnosi u nekoliko mjeseci funkcioniranja, da ministar financija i premijer ne mogu razgovarati međusobno. To je za mene šokantno, čudi se.