
Je li zatvaranje sisačke rafinerije ekonomski opravdano?

Najavljeno moguće zatvaranje rafinerije Sisak podiglo je veliku buru u medijima, na noge su se digli sindikati, radnici i brojni saborski zastupnici koji smatraju da bi takav potez bio poguban za sisački industrijski bazen koji je iovako već na koljenima.
S druge strane je hladna ekonomska računica po kojoj je jasno da opstanak rafinerije po istom modelu poslovanja nije moguć jer godinama generira gubitke koji su ozbiljan uteg poslovanju INA-e. Na tom tragu su i suprotstavljena mišljenja naših ovotjednih komentatora u Fight Clubu, konzultanta Davora Šterna i glavnog ekonomista INA-e Gorana Šaravanje.
INA se, kao i ostale europske rafinerije, suočava sa smanjenom potražnjom, niskim maržama i sve većim pritiskom proizvoda s konkurentnim cijenama s mediteranskog tržišta i šire – tvrdi Šaravanja i poručuje da je gašenje sisačke rafinerije najlogičniji potez.
Protivi mu se Davor Štern koji vidi model prema kojem bi sisačka rafinerija mogla opstati i opskrbljivati domaće tržište, ali uz uvjet da se riječka rafinerija okrene slovenskom tržištu koje nema vlastite preradbene kapacitete.
Riječka rafinerija bi se trebala okrenuti potrebama slovenskog tržišta, Slovenci nemaju rafineriju, Rijeka je odlično smještena u odnosu na njih, a sisačka rafinerija bi onda zadovoljavala potrebe domaćeg tržišta. Iza toga ima ekonomske logike uz malo pameti i dobre volje – izjavio je Štern.
Šaravanja reterira kako se i Slovenci suočavaju sa smanjenom proizvodnjom te da je vrlo teško konkurirati na njihovom tržištu, a Štern pak poručuje da na cijelu priču treba gledati sa šireg aspekta od samo ekonomskog. Više o aktualnoj temi pročitajte u našoj rubrici Fight club, gdje možete ostaviti i vlastiti komentar.
Svoj glas u Liderovom Fight Clubu možete dati OVDJE.