Hrvatska

Kompanija hrvatskog osnivača na Londonskoj burzi premašila milijardu dolara

Tržišna kapitalizacija farmaceutske grupacije Ergomed, koju je 1997. godine osnovao dr. Miroslav Reljanović, ovih je dana na Londonskoj burzi premašila milijardu dolara. Dionicama te grupacije sa sjedištem u Guildfordu (Ujedinjeno Kraljevstvo), koja je specijalizirana za pružanje usluga biofarmakološkoj industriji, kliničko ispitivanje lijekova te razvoj novih lijekova, u posljednjih pet godina vrijednost je porasla za gotovo 900 posto.

U ožujku prošle godine Ergomed je započeo kliničko ispitivanje utjecaja monoklonskih antitijela siltuximaba na ublažavanje teških respiratornih infekcija uslijed zaraze koronavirusom te smanjenje smrtnosti osoba na respiratoru. - Koronavirus je globalni zdravstveni izazov bez presedana i brza evaluacija terapija koje bi mogle utjecati na tijek infekcije i poboljšati ishode za pacijente je od životne važnosti. Ponosni smo što tome doprinosimo svojom stručnosti na ovom važnom ispitivanju - istaknuo je Reljanović.

image

Miroslav Reljanovic

Brza reakcija i mjeseci rada na tom projektu koji je financirala bolnica Papa Giovanni XXII iz talijanskog Bergama te podržala američka biofarmaceutska kompanija EUSA Pharma specijalizirana za onkologiju i rijetke bolesti, donijeli su rezultate. Istraživanja su iznjedrila lijek za ublažavanje simptoma teške upale pluća pacijenta zaraženih Covidom-19 koji su na respiratoru. To je prvi i zasad jedini lijek koji su u tu svrhu odobrile američka Agencija za hranu i lijekove te Europska agencija za lijekove.

Usred velikih pandemijskih izazova, Ergomed je prošle godine uprihodio 86,4 milijuna funti, 26,5 posto više nego 2019. godine i ostvario dobit od 39,7 milijuna funti.

– Napravili smo izvanredan napredak ostvarujući svoju strategiju za 2020. godinu unatoč izazovima koje je donijela pandemija koronavirusa. Usprkos ostvarivanju strateških akvizicija u SAD-u uspjeli smo ostvariti i snažan organski rast – rekao je izvršni predsjednik Upravnog odbora Ergomeda Reljanović, koji posljednjih desetak godina živi u Rijeci, gdje je kupio polikliniku Medico s ciljem razvoja zdravstvenog turizma na Kvarneru i u Istri. Danas je Medico specijalna bolnica kroz koju godišnje prođe više od 50 tisuća pacijenata. Prije četiri godine otvorila je podružnicu u Puli, a ima sveukupno ima oko 150 zaposlenih.

Ergomed, koji zapošljava više od 1200 ljudi, ima urede u više od 24 zemlje i pruža usluge diljem svijeta, posluje i u Hrvatskoj,  gdje djeluje i njegova sestrinska kompanija PrimeVigilancea, specijalizirana za farmakovigilanciju.

image

Ergomed i PrimeVigilance u Zagrebu

PrimaVigilance, čiji je direktor za Europu dr. Hrvoje Maček, u zagrebačkoj poslovnici zapošljava više od 170 ljudi, a urede ima i u SAD-u te od travnja ove godine i u strateški iznimno važnom Japanu, četvrtom najvećem farmaceutskom tržištu na svijetu. 

Britanski poslovni mediji pozorno prate Ergomed, predviđaju mu dugoročan rast i daju signale investitorima da je ulaganje u tu grupaciju dobra prilika. S druge strane, osnivač tvrtke se rijetko medijski eksponira i pušta rezultatima poslovanja da govore umjesto njega. Lider je prije četiri godine u serijalu Samozatajne tvrtke pisao o toj kompaniji koja je i tada ostvarivala velike uspjehe.

{embed_digitalno_izdanje}{/embed_digitalno_izdanje}

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju