Hrvatska

Linić angažirao MMF oko uvođenja poreza na imovinu

Ministar financija Slavko Linić angažirao je konzultante MMF-a i Svjetske banke da mu pomognu oko uvođenja poreza na imovinu, piše Večernji list.

Stručna skupina koju je formirao još nije pripremila prijedlog zakona, a najveći su mu problem nesređene katastarske knjige jer pola nekretnina još nije gruntovno proknjiženo pa je pitanje kada će se uopće model naći na ministrovu stolu.

Ministar sve češće taj porez povezuje s reformom na lokalnoj razini, što je jedan od većih poduhvata, ali i gdje se zakonski prijedlozi s nestrpljenjem očekuju. Linić zasad nema namjere provoditi radikalne reforme te predlagati ukidanje općina, no njegove bi škare bile financijske.

Pravo da donose prostorne planove i upravljaju školskim, socijalnim i zdravstvenim ustanovama na svom području imale samo fiskalno održive općine i gradovi dok bi ostalima ostavio da se bave 'protokolom i zelenilom'.

Stručnjaci tvrde da je oporezivanje imovine najkompliciraniji porezni zahvat jer traži dobru pripremu, sposobnu poreznu službu, sređene knjige i besprijekornu administraciju.
Zemlje koje su ga uvodile ranije, za to su se pripremale godinama. Institut za javne financije taj je porez naslovio s 'Mnogo vike nizašto', tvrdeći kako taj porez neće donijeti puno novca državnoj blagajni, već će stvoriti niz problema.

I Jugoslavija je taj porez uvela 80-tih godina, no od njega se brzo odustalo zbog nerealno utvrđene osnovice za plaćanje poreza, nepotpunih evidencija i jer uprave društvenih prihoda nisu dobro radile svoj posao.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju