
Milanović: Kako je moguće da kao vlast naslijedimo milijarde nenaplaćenih potraživanja države?

Premijer Zoran Milanović rekao je danas da nema što dodati na opširno priopćenje ministra financija Slavka Linića koji obrazložio kronologiju slučaja Osječke ljevaonice željeza zbog kojeg je pokrenut kazneni postupak protiv šefice Porezne uprave Nade Čavlović Smiljanec.
Premijer je kazao kako kako ipak vjeruje da je taj slučaj otvorio "puno širu priču".
- Ja sam vidio priopćenje ministra, ono je jako dugačko i precizno i ja mu nemam što dodati. Bilo je najvažnije očitovanje ministra, trebat će tu pružiti vrlo, vrlo, jake i uvjerljive dokaze, ali ja bih dodao nešto drugo, a to je da je DORH u ovim predmetima otvorio jedno pitanje koje smo mi možda i zaboravili i ja to pozdravljam kao predsjednik Vlade. Postavlja se pitanje kako je bilo moguće u Hrvatskoj da mi kao vlast naslijedimo milijarde nenaplaćenih potraživanja države. I tko je dopuštao u tadašnjoj vlasti i njihovoj administraciji da se na poreznim dugovima prema državi nakupljaju milijuni i milijuni kamata, dakle, tko je propuštao namjerno ovršiti u korist države te predmete – rekao je Milanović, prenosi Večernji list.
Kazao je kako je ova Vlada dolaskom u Banske dvore možda i pogriješila što je prešla preko toga i tražila rješenje.
- Mogli smo ići blokirati stotine firmi, nasilno se naplatiti i da, tražiti odgovornost činovnika, poreznika, ali bogami i političara koji sada sjede s one strane Markovog trga, zašto se to nije događalo. Dakle, ne može se preko noći na jednom konkretnom dugu nagomilati 12 milijuna kuna kamata. Dakle, netko je štitio te dužnike jer je kalkulirao. Neću nikoga ovdje braniti, ali ću postaviti pitanje što je s onima koji su odgovorni za milijarde nenaplaćenih poreznih obveza prema državi? – upozorio je premijer.
Na pitanje može li se povući paralela između slučaja Čavlović Smiljanec i slučaja Šegona koji je morao otići bez kaznene prijave, premijer je odgovorio je da je slučaju Šegon sve bilo savršeno jasno, dok ovdje to nije slučaj.