Mladi, ako ne i najmlađi hrvatski poduzetnik, te uskoro student zagrebačkog FER-a Leo Gregurić, odnedavno je sa svojom tvrtkom 3DGlobe počeo surađivati s poznatom zagorskom tvrtkom za proizvodnju namještaja Prostoria za koju pomoću 3D printera izrađuje plastične elemente za stolice i sofe.
Riječ je o suradnji dvaju uspješnih hrvatskih tvrtki – Prostoria je trebala brzo i kvalitetno rješenje za izradu plastičnih dijelova namještaja, što je Gregurićeva tvrtka specijalizirana za 3D printanje bila u mogućnosti isporučiti.
– Imali smo potrebu za izradom nekoliko vrsta prototipnih plastičnih dijelova. Tražili smo izradu kvalitetnih dijelova s finom površinskom strukturom od nekoliko tvrtki i tako smo počeli surađivati s 3DGlobe-om – pričaju iz Prostorije te ističu da je do suradnje došlo sasvim slučajno, a Gregurić otkriva da je tim iz Prostorije do njega došao putem LinkedIna.– Jedan od inženjera iz Prostorie mi se javio sa upitom za 3D print, napravili smo testni uzorak koji je zadovoljio sve kriterije i suradnja je započela izradom nekoliko stotina 3D printanih rozeta za podnožje sofa – priča Gregurić o svojoj suradnji.
– 3DGlobe izrađuje zasad dvije pozicije koje koristimo u našim proizvodima. Radi se o serijama i zahtjevima gdje količina nije dovoljna za izradu brizganjem zbog kompleksnosti samih alata, dok to kod 3D printa nije ni potrebno, a kvaliteta samih dijelova nije upitna – objašnjavaju iz Prostorije.
Posjet Rimcu
Gregurić, kojega je Lider prošle godine svrstao na svoj popis '30 ispod 30', upustio se u poduzetništvo već sa 14 godina, i to upravo zato što u Hrvatskoj nije mogao pronaći specifičnu plastiku jednog američkog brenda, pa se 3D printanje nametnulo kao logično rješenje. U želji da stvori carstvo 3D printanja, 2016. godine otvorio je tvrtku 3DGlobe koja danas spremno korača prema tom cilju.
S obzirom na nedavnu suradnju s Prostoriom, ali i na sveukupan uspjeh njegove tvrtke priznaje da mu je, među ostalima, velika želja jednoga dana raditi s Rimac Automobilima koje je nedavno posjetio u pogonu u Svetoj Nedelji.
– Rimca sam posjetio zahvaljujući pozivu kojeg mi je uputio jedan od zaposlenika kao odgovor na moje zanimanje po pitanju uporabe 3D printa u toj tvrtki. Radio sam istraživanje o uporabi 3D printa za jedan od najprestižnijih online 3D print izdavača, all3dp.com, s kojima održavam odnos vanjskog suradnika već preko tri godine. Prošetao sam tvornicom i saznao par zanimljivih stvari o implementaciji 3D printa, ali taj posjet nije izrodio poslovnom suradnjom – priča Gregurić, no napominje da mu to nije ni bio cilj.
– To ostavljam za buduće prilike, ako ih bude – kaže Leo koji može biti i više nego zadovoljan svime što je do upisa na fakultet postigao.
Usluga servisa i edukacije
Budući da su zadovoljni suradnjom, Prostoria će zasigurno nastaviti angažirati 3DGlobe i na drugim projektima, a nastavit će i suradnju s brojnim drugim hrvatskim tvrtkama jer je, kako ističu, njihova proizvodnja iznimno kompleksna.
– Jednostavno se uvijek pojavi određena potreba u nekom segmentu za vanjskom uslugom, iako 95 posto stvari izrađujemo ‘pod vlastitim krovom’. To su usluge toplinske obrade materijala, izrada opruga, pjeskarenje i slično – kažu iz Prostorije.
– Naravno, iako i sami imamo tu tehnologiju, ali ju većinom koristimo samo za prototipne komade, za nekakvu proizvodnju od stotinu do nekoliko tisuća komada svakako planiramo nastaviti suradnju – dodaju iz Prostorije.
Gregurić kaže da mu je cilj i dalje uspostavljati suradnje s tvrtkama i ‘pomagati im u odabiru 3D print rješenja i njihovoj implementaciji u poslovanje’.
– Osim toga, naša publika su i hobisti i kućni korisnici kojima ćemo nastaviti nuditi pristupačne 3D printere i opremu za iste, zajedno s podrškom servisa i edukacije – navodi Gregurić.