Hrvatska

Nema sukoba između Vlade i predsjednika Josipovića zbog energetske politike

"U ovom trenutku nemamo naznaka da se radi o nečemu novom i velikom, bude li toga onda ćemo razgovarati u Vladi i Ministarstvu gospodarstva”, rekao je jučer premijer Milanović komentirajući najavljeni posjet čelnika Gazproma.

Milanović je odbacio tvrdnje da između Vlade i predsjednika države postoji sukob zbog energetske politike.

“Ukoliko Gazprom želi istraživati plin u hrvatskom podmorju”, dodao je premijer, “dobrodošli su kao što su dobrodošli Shell, Exxon i sve druge velike kompanije. U tom smislu treba razgovarati na tehničkoj razini, a ne političkoj jer tu nema politike. Ako žele raditi, neka konkuriraju, rade i dobrodošli su.”

Premijer je komentirao i tvrdnje da bi blagonaklonost prema ruskim investitorima mogla izazvati kritiku zapadnih partnera.

“Hrvatska će ići u one aranžmane za koje mi odlučimo, ali u ovom trenutku ne vidim nikakve aranžmane s Rusima, ni s Amerikancima, nego s onima koji su zainteresirani za posao. Pravila su jednaka za sve, važno je da se radi po najvišim ekološkim standardima. Tko god dolazio u Zagreb, mi nećemo dopustiti da nas se uvuče u prepucavanja između Washingtona i Moskve. Članica smo EU, gledamo svoj posao i interes u okviru energetske politike EU koju prihvaćamo”, rekao je predsjednik Vlade.

Skori dolazak zamjenika glavnog tajnika State Departmenta za energetiku Amosa Hochsteina u Zagreb premijer je kratko komentirao: “Stalno traju kontakti, ali to je pitanje za Ministarstvo vanjskih poslova.”

Na upit novinara kako će se Hrvatska postaviti prema projektu Južni tok, premijer je kazao:

“Hrvatska nema direktne veze s tim, jer imamo samo odvojak Južnog toka. Europska komisija se ne protivi Južnom toku, nego ga ne uvrštava među prioritete jer se radi o pravcu koji jednom dobavljaču daje privilegiranu poziciju. Hrvatska je svoju priliku propustila iskoristiti prije sedam, osam godina kada je tadašnja vlada odbila razgovor s ruskom stranom. U međuvremenu je pravac tog plinovoda zacrtan i zaobilazi Hrvatsku. A mi radimo aktivno na Transjadranskom plinovodu, to nam je sada prioritet. Što se tiče Južnog toka, planirana je gradnja jednog kraka, a kada i kojim intenzitetom to ovisi o ruskoj strani.”

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju